Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

Klasa patronacka bada próbki krwi i szpiku w Zakładzie Diagnostyki Hematologicznej UMB

20.05.2024 14:05
    Autor: Administrator UMB

20 maja 2024 roku w Zakładzie Diagnostyki Hematologicznej UMB odbyły się zajęcia pt. Analiza rozmazu krwi. Analiza morfologii krwi w ramach projektu Klasy Patronackiej. Wzięli w nich udział uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Dr hab. Małgorzata Rusak omówiła z uczniami wszystkie aspekty związane z budową i funkcjami komórek krwi. Licealiści dowiedzieli się też, jak się pobiera szpik oraz zapoznali się z jego budową. Otrzymali przykładowe wyniki badań i na ich podstawie dokonywali analizy morfologicznej.

W części praktycznej obserwowali pod mikroskopem różne próbki krwi m.in. rozmaz prawidłowy ze zwiększoną liczbą granulocytów obojętnochłonnych czy szpik z przewlekłą białaczką. Uczniowie sfotografowali oglądane próbki z oka mikroskopu do planowanego projektu badawczego, który będą wykonywali na zajęciach biologii.