Lokalna Komisja Etyczna ds. Doświadczeń na Zwierzętach - skrót LKE
- Lokalizcja LKE, której podlega Białystok i Białowieża
Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
ul. Oczapowskiego 13/4
10-718 Olsztyn
- Skład członków Lokalnych Komisji Etycznych znajduje się na stronie pod linkiem:
- Wnioski należy składać u sekretarza komisji:
Anna Piękos
Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
ul. Oczapowskiego 13/4
10-718 Olsztyn
e-mail: lke@uwm.edu.pl
Tel: (89) 523 39 82
- Dokumenty wymagane do ubiegania się o zgodę na przeprowadzenie doświadczeń na zwierzętach pod linkiem:
- Terminy zebrań LKE w Olsztynie, jak wiele innych praktycznych informacji dotyczących składania wniosków znajduje się pod linkiem:
- Rola Zespołu ds. Dobrostanu Zwierząt w CMD
W związku z nałożeniem na działające u użytkowników, hodowców i dostawców zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych zespoły ds. dobrostanu zwierząt obowiązku opiniowania lub zatwierdzania wniosków o wyrażenie zgody na przeprowadzenie doświadczenia na zwierzętach przed ich złożeniem do LKE należy:
1. Przesłać wniosek w formie elektronicznej na adres członka zespołu ds. dobrostanu zwierząt agnieszka.popielska@umb.edu.pl lub papierowej w sekretariacie CMD w celu opiniowania wniosku.
2. Wnioski będą rozpatrywane w terminie 7 dni roboczych od daty wpływu.
3. CMD nie ponosi odpowiedzialności z tytułu nie dotrzymania terminu wpływu wniosku do LKE przez wnioskującego.
4. W CMD wnioski są opiniowane.
5. Osoba upoważniona za podpisanie opinii we wniosku do LKE w imieniu Zespołu ds. Dobrostanu Zwierząt: Aneta Czeladko lub Agnieszka Popielska.
6. Osoba odpowiedzialna za podpisywanie we wniosku do LKE opisu dobrostanu zwierząt: Aneta Czeladko
7. Wszystkie wnioski przekazane do opiniowania przez Zespół ds. Dobrostanu Zwierząt mają charakter poufny. Wszyscy członkowie zespołu zobowiązani są do zachowania w tajemnicy informacji zawartych we wniosku oraz do niewykorzystywania tych informacji do celów niezwiązanych z pracami Zespołu ds. Dobrostanu Zwierząt.
8. W przypadku, gdy wniosek wymaga zasugerowanych zmian, poprawek, modyfikacji zobowiązuje się wnioskodawcę do naniesienia zmian. Wnioskujący nanosi poprawki w innym kolorze, tak aby członkowie Zespołu ds. Dobrostanu Zwierząt widzieli wprowadzone modyfikacje i odsyła ponownie wniosek do opiniowania.
9. Brak ustosunkowania się do wytycznych Zespołu ds. Dobrostanu Zwierząt spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
10. Zespół ds. Dobrostanu Zwierząt w/w rolę spełnia zgodnie z Ustawą z dnia 15 stycznia 2015 roku o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych (Dz.U.2021 poz. 1331 ze zm.), zmienionej ustawą z dnia 17 listopada 2021 roku o zmianie ustawy o ochronie zwierząt wykorzytywanych do celów naukowych lub edukacyjnych (Dz.U.2021 poz. 2338).