Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.

X jubileuszowa edycja Konferencji Wschodząca Diagnostyka odbyła się na UMB

12.05.2024 18:30
    Autor: Administrator UMB

27 kwietnia 2024 roku odbyła się X jubileuszowa edycja Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Medycyny Laboratoryjnej i Młodych Diagnostów "Wschodząca Diagnostyka" organizowana przez członków Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych. Konferencja ta na stale wpisała się w kalendarium ważnych wydarzeń związanych z szeroko pojętą Diagnostyką Laboratoryjną.

W skład Komitetu Organizacyjnego wszedł Zarząd STDL UMB, którego Przewodniczącą była Prezes Organizacji Kinga Wojda. Opiekę nad organizacją wydarzenia sprawowała Opiekun STDL UMB prof. dr hab. Violetta Dymicka- Piekarska.

W konferencji wzięli udział:

• Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z oddziałem Medycyny Laboratoryjnej- prof dr hab. Wojciech Miltyk

• Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Diagnostyki Laboratoryjnej- dr Roland Rółkowski

• Prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych- Dr Monika Pintal- Ślimak

• Prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej- prof. dr hab. Katarzyna Winsz- Szczotka

• Prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej oddział Białystok- dr hab. Małgorzata Rusak

A także Przedstawicielki Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych województwa podlaskiego: dr Małgorzata Wojtkowska i dr Sylwia Kozłowska.

W odpowiedzi na Nasze zaproszenie gościliśmy również asystentów, profesorów i pracowników Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Bardzo dziękujemy za wsparcie Nas swoją obecnością podczas tego niezwykle ważnego dla Nas wydarzenia.

W podziękowaniu za szczególne zasługi i wysiłek włożony w organizację oraz rozwój Konferencji Wschodząca Diagnostyka zostal nadany tytuł Członka Honorowego Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych UMB Pani Natalii Piątek- Przerwa.

W trakcie Konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów eksperckich wygłoszonych przez Prelegentów:

• prof dr hab. Katarzynę Winsz- Szczotkę - Prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej, Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

• dr Dorotę Olszańską z Zakładu Diagnostyki Mikrobiologicznej i Immunologii Infekcyjnej

• dr Nazara Smerczańskiego z Zakładu Toksykologii

• dr Łukasza Paprotnego z firmy SHIM-POL

Podczas Konferencji odbyło się Sympozjum, w którego skład wchodziły 3 Sesje Naukowe.

W skład Jury weszli Specjaliści Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:

• prof. dr hab. Joanna Matowicka- Karna z Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej

• prof. dr hab. Elżbieta Skrzydlewska z Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej

• dr hab. Joanna Kamińska z Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej

• dr hab. Małgorzata Rusak z Zakładu Diagnostyki Hematologicznej

• dr hab. Ewa Gruszewska z Zakładu Diagnostyki Biochemicznej

• dr Agnieszka Iwaniuk z Zakładu Immunologii

• dr Magdalena Kozłowska z Zakładu Toksykologii

• dr Alicja Lewandowska z Zakładu Histologii i Cytofizjologii

• dr Joanna Pawlus z Zakładu Diagnostyki Hematologicznej

Serdecznie dziękujemy członkom Jury, którzy wzięli udział w obradach i wyłonili zwycięzców:

• Studenckiej Sesji Diagnostyki Klinicznej

I miejsce zdobył Robert Górniak

II miejsce Karolina Kuzia

III Patryk Mieczkowski

• Studenckiej Sesji Nauk Podstawowych

I miejsce zajął Bartosz Hanczaruk

II miejsce Marianna Ciwum

III miejsce Kamila Podpłońska

• Interdyscyplinarnej Sesji Doktoranckiej

I miejsce zdobyła Aleksandra Kaczyńska

II miejsce Agnieszka Ruczaj

III miejsce Karolina Strzelec

Decyzją jury przyznano również wyróżnienia dla Aleksandry Jurczuk oraz Kamila Adamiak

Zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje.

Tegoroczna Konferencja została objęta Patronatem Honorowym przez:

Minister Zdrowia, Prezydenta Miasta Białegostoku, Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych, Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej Oddział Białystok, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, Samorząd Doktorantów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, szczególnie tym, którzy przybyli do Nas z różnych zakątków Polski, a także gościom, jury, prelegentom, sponsorom i innym osobom którzy przyczynili się do tego, że X Ogólnopolska Konferencja Wschodząca Diagnostyka zakończyła się takim sukcesem.

Zdjęcia wykonane zostały przez fotografów: Członka Zarządu STDL UMB- Damiana Moczulskiego, a takżę przedstawicielkę SAFF- Aleksandrę Żyła.