Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.

Norwescy Studenci z UMB Świętują Dzień Konstytucji

17.05.2024 08:01
    Autor: Administrator UMB

17 maja studenci UMB, ubrani w tradycyjne stroje narodowe, rozpoczęli swój przemarsz upamiętniający norweskie święto Konstytucji. Wyruszyli o godzinie 14:00 sprzed Opery i Filharmonii Podlaskiej, a następnie przeszli do Pałacu Branickich, siedziby naszej Uczelni. Cała uroczystość przebiegała w radosnej atmosferze przy akompaniamencie trąbek i pieśni patriotycznych.

Obchody norweskiego święta na UMB mają wieloletnią tradycję. Studenci z English Division, pochodzący ze Skandynawii, stanowią znaczącą grupę wśród zagranicznych studentów – jest ich 105 na 447 obcokrajowców. Świętowanie tego dnia jest dla nich wyrazem patriotyzmu i podtrzymywania narodowych tradycji.

Norweski Dzień Konstytucji, obchodzony corocznie 17 maja, jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy w Norwegii. Znany jest także jako Nasjonaldagen (Święto Państwowe) lub Grunnlovsdagen (Dzień Konstytucji).

Konstytucja Norwegii, uchwalona 17 maja 1814 roku, proklamowała niepodległość Norwegii jako monarchii konstytucyjnej. Było to działanie mające na celu zachowanie suwerenności państwowej w obliczu groźby przyłączenia Norwegii do Szwecji po klęsce Królestwa Danii i Norwegii w wojnach napoleońskich.