Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 25 lat temu urodziło się pierwsze dziecko z in vitro.
  • Ostatnia zmiana 19.11.2012 przez Medyk Białostocki

    25 lat temu urodziło się pierwsze dziecko z in vitro

    Dokładnie 12 listopada 1987 roku w obecnym Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (wtedy PSK) urodziło się pierwsze w Polsce dziecko z zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro). Dziewczynka. Magda.

    Choć poród odbył się w 1987 roku, to przygotowania i próby w Białymstoku trwały już kilka lat. Nad całością czuwał zespół lekarzy zebrany przez prof. Mariana Szamatowicza. Od tego czasu białostoccy specjaliści pomogli przy narodzinach ponad trzech tysięcy dzieci.

    - Nie od razu wiedzieliśmy, że się udało. Po transferze nie było miesiączki – to był pierwszy objaw. Potem wykonaliśmy test krwi (poziom HCG). Wyszedł pozytywny. Pacjentka dostawała leki, które blokowały wystąpienie krwawienia. Potem gdzieś około 6-7 tygodnia wykonaliśmy USG. W jamie macicy był pęcherzyk ciążowy. I była ogromna radość. Pacjentka zgłaszała się na kontrole. Ta ciąża była można by powiedzieć wychuchana. Dlatego też zapadła decyzja o cesarskim cięciu, które było bardziej niebezpieczne dla matki, ale bezpieczniejsze dla dziecka. Ja dostąpiłem zaszczytu narodzin tej dziewczynki. To były olbrzymie emocje. Na bloku operacyjnym było sporo ludzi. Pamiętam krzyk tego dziecka, był najpiękniejszą muzyką. Ja przeciąłem pępowinę. Potem te dzieciatko trafiło w ręce neonatologów. Było pod opieką prof. Walentyny Iwaszko-Krawczuk, która też zapamiętała ten dzień. Jak wspomina, my poszliśmy do domu zadowoleni po cięciu, a ona całą noc drżała o te dziecko – wspomina prof. Szamatowicz w rozmowie z Medykiem Białostockim.

    Co dziwne przez te 25 lat w kraju w żaden sposób nie uregulowano prawnie spraw związanych z in vitro. Temat u polityków wzbudza takie emocja, że żadnej z ekip rządzących nie udało się w jego sprawie dokonać wiążących ustaleń. A te są konieczne, bo potrzebny jest nadzór nad procedurami, nie mówiąc o ustaleniu standardów działania lekarzy.

    Ostatnio pojawiła się szansa na przełom, kiedy to premier Donald Tusk, razem z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, zapowiedzieli uruchomienie specjalnego programu zdrowotnego dotyczącego refundacji części kosztów dla par uczestniczących w programie in vitro. Niejako w pakiecie, mają być ponowie uruchomione prace nad ratyfikacją konwencji z Oviedo, która określa podstawy zachowań związanych z tematyką na styku medycyny, prawa i etyki.

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.