W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzymał 29,8 mln zł - w dwóch transzach - na zakup nowego sprzętu do Centrum Badań Innowacyjnych Plus.
Dotacje przyznał zarząd województwa podlaskiego. Pierwsza pula środków (28,1 mln zł) została przekazana w końcu czerwca. W połowie lipca okazało się, że w programie unijnym, z którego pochodziły, zostały wolne środki (1,7 mln zł), dlatego je także przekazano UMB.
- Potrzebujemy nowoczesnego, bardziej wydajnego sprzętu, który jest potrzebny do lepszych badań naukowych, które zaś przełożą się potem na lepszą diagnostykę pacjentów, tzw. diagnostykę spersonalizowaną - zapowiada prof. Adam Krętowski, prorektor ds. nauki.
Z najważniejszych na liście zakupów mają być urządzenia do proteomiki (badań wielkoskalowych na poziomie białka), aparatura zwiększająca przepustowość badań genetycznych oraz sprzęty do oznaczania metabolitów.
- To, że otrzymaliśmy te środki, to efekt naszej pracy od kilku lat i walki o to przez ten czas. To wszystko trochę wygląda jak takie wielkie puzzle. Z tych środków (RPO - red.) kupimy potrzebny sprzęt. Zakup niezbędnych odczynników sfinansujemy z grantu ze Strategmedu, szkolenia ludzi będą odbywały się w ramach środków Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, a do tego wkrótce na uczelni uruchomimy laboratorium bioinformatyczne (inwestycja z funduszy UE - red.), które stanie się naszym centrum analizy danych, gdzie będziemy obrabiać zebrane wyniki badań. Teraz musimy pokazać, że umiemy to wszystko wykorzystać - dodaje prorektor Krętowski.
CBI Plus ma zajmować się badaniami na temat wczesnego wykrywania i terapii cukrzycy, otyłości, zaburzeń metabolicznych, chorób neurodegeneracyjnych, przewlekłych chorób nerek i wątroby oraz chorób nowotworowych. W skład jednostki wchodzi: Centrum Badań Klinicznych, Pracownia Technik Mikrobiologicznych i Nanobiomedycznych, Zakład Fizjologii, Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii, II Klinika Nefrologii z Oddziałem Leczenia Nadciśnienia Tętniczego i Pododdziałem Dializoterapii, Zakład Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji oraz Zakład Diagnostyki Chorób Neurozwyrodnieniowych.
bdc