Wakacje to tradycyjnie na uczelni wzmożony czas wszelkich remontów i modernizacji. Wymieniane są okna w akademikach przy ul. Żelaznej, budowana jest winda w Collegium Universum, remont przechodzi parter prawego skrzydła Pałacu Branickich
- Dzieje się - żartuje się Jerzy Tokajuk, kanclerz ds. technicznych UMB. Rozmawiamy na przełomie sierpnia i września. - Okres wakacji to u nas zawsze gorący moment jeśli chodzi wszelkie prace budowalne.
900 tys. zł kosztowało zbudowanie windy, która usprawni komunikację w budynku Collegium Universum. To szczególnie ważna inwestycja dla osób niepełnosprawnych. Collegium składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Problem w tym, że piętra w nich nie są na jednym poziomie. Winda zlikwiduje kłopotliwe przemieszczanie się po schodach. To będzie zewnętrzna, przeszklona konstrukcja. Uruchomiono ją tuż przed nowym rokiem akademickim.
Także w Collegium Universum remontowany jest fragment podziemnej części fundamentów (akurat pod wejściem do Herkulesów). Od dość dawna zmagano się tam z wilgocią, w salach w piwnicy tego budynku. Kilkakrotnie je remontowano, naprawiano i problem powracał. Tym razem odkopano fundamenty i okazało się, że nie miały izolacji. Z początkowo drobnej naprawy, zrobiła się dość poważna robota. Kilka dni przez powrotem studentów na zajęcia, nie ma już śladu po robotnikach.
170 okien jest wymienianych w akademiku przy ul. Żelaznej. Dodatkowo przebudowany zostanie też wiatrołap. W akademiku przy ul. Akademickiej gotowe są już pomieszczania na strychu, które mają być przeznaczone dla studentów i organizacji studenckich. Lokale czekają już tylko na wyposażenie.
Prawe skrzydło Pałacu Branickich także jest odwiedzane przez ekipy budowlane. Remontowane są niektóre pomieszczenia uczelnianego muzeum, ale też klatka schodowa prowadząca m.in. do działu projektów pomocowych. Nowy blask odzyska tez kolumnada, którą z pałacowego dziedzińca przechodzi się do ogrodów. Wymieniane są tam uszkodzone elementy kolumn z piaskowca.
Niespodzianka pojawiła się w trakcie budowy Auli Alumnów, która powstaje w sali na zapleczu Aula Magna. Skuwając tynki robotnicy odkryli fragmenty dawnych fresków i malowań. Przestrzeń ta została zabezpieczona, wykonywane są właśnie prace konserwatorskie. Finalnie wszystko ma być wyeksponowane dla zwiedzających. To przedłuży prace przy miejscu upamiętniającym absolwentów naszej uczelni o ok. dwa miesiące (pierwotnie inwestycja miała się zakończyć w połowie września).
Jednak największe inwestycje budowlane na UMB dopiero wystartują. Trwają prace koncepcyjne przy budowie uczelnianego biobanku (przy Collegium Pathologicum), centrum genomowego oraz centrum prewencji chorób cywilizacyjnych (budynek ma powstać w miejscu dawnej pralni szpitala USK).
bdc