- Jesteśmy z was dumni – to zdanie najczęściej padało z ust przemawiających podczas uroczystości rozdania dyplomów absolwentom kierunku lekarsko-dentystycznego, którzy w 2021 roku skończyli swoje studia. Komplement jak najbardziej uzasadniony, ponieważ to oni byli najlepsi w kraju na Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym.
74 absolwentów swoje dyplomy odebrało 7 października w Auli Maga. Była to w zasadzie pierwsza tego typu uroczystość na Uczelni od prawie półtora roku. Wszystko przez pandemię i obostrzenia sanitarne, które uniemożliwiły organizacje takich uroczystości od marca 2020 roku (ostatnim dużym wydarzeniem, już realizowanym w reżimie sanitarnym, były wybory rektora UMB).
- To szczególny rocznik, który zajął pierwsze miejsce na Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym. Jesteśmy z Was bardzo dumni i serdecznie Wam gratulujemy – rozpoczęła swoje wystąpienie prof. Irina Kowalska, Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim UMB.
Choć nasi dentyści przyzwyczaili nas, że zawsze są w czołówce krajowej, a ostatnimi laty są zawsze najlepsi w Polsce, to w tym roku nasi absolwenci zrobili to w niezwykłym stylu. Ich średni wynik sięgnął 164 punktów! Średnia krajowa wyniosła 154 pkt, zaś uczelnia z drugiego miejsca uzyskała średnią na poziomie 159 punktów. Jak podkreśliła prof. Teresa Sierpińska, prodziekan odpowiadająca za kształcenia stomatologów, wynik jest tym bardziej godny uznania, że osiągnięty w czasach kształcenia zdalnego wymuszonego pandemią. Zwłaszcza, że stomatologii nie da się nauczyć tylko za pośrednictwem komputera. Tu niezwykle ważny jest bezpośredni kontakt lekarza i pacjenta.
– To nie tylko Wasz trud przywiódł Was tutaj, do tej pięknej auli, ale też wsparcie tych wszystkich, którzy byli wkoło Was. Tych wszystkich, którzy każdego dnia dbali o to, żebyście mogli się uczyć, żebyście się mogli wykształcić w tak znakomitym stopniu. Cała Wasza edukacja służy pacjentom. To będzie Wasza swego rodzaju służba na rzecz innego człowieka – dodała prof. Sierpińska.
Prorektor ds. Kształcenia, prof. Adrian Chabowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że choć absolwenci odbierają dyplomy zakończenia studiów, to ich nauka wcale się nie kończy.
- Dyplomatorium zamyka pewien etap w waszym życiu. Etap, który był intensywny i interesujący, często zmuszający pewnie do zarwania niejednej nocy. Wchodzicie w życie zawodowe, ale nie przestaniecie się kształcić, bo ten zawód wymaga nieustannego uczenia się.
Ze statystyk Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku wynika, że na Podlasiu jest 1554 stomatologów
bdc