Obostrzenia związane z pandemią spowodowały, że przez wiele miesięcy nie dało się korzystać z tradycyjnych zasobów Biblioteki UMB. Za to pobity został rekord w korzystaniu z elektronicznych podręczników - kliknięto w nie ponad milion razy!
W 2020 roku biblioteka i jej czytelnie bez ograniczeń działały tylko przez niecałe trzy miesiące (od stycznia do połowy marca). Jesienią można było korzystać z usług placówki, ale już przy w warunkach znacznych ograniczeń.
Statystycznie w minionym roku bibliotekę odwiedziły 22,7 tys. osoby, które wypożyczyły trochę ponad 120 tys. książek oraz skorzystały z 8,3 tys. książek i 3,2 tys. czasopism w czytelniach.
Niesamowite rzeczy działy się za to w elektronicznych bazach bibliotecznych z podręcznikami i czasopismami. Dwie największe i najpopularniejsze bazy z książkami (iBuk oraz eLibrary) zanotowały łącznie 1,3 mln wejść! To prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej.
Za to bez zmian jest statystyka najpopularniejszych e-ksiażek (baza eLibrary): Fizjologia człowieka (Konturek) - 100,7 tys. wejść; Diagnostyka laboratoryjna - 98,3 tys. wejść; Biochemia - 81,9 tys. wejść.
W bazie iBuk najpopularniejsza była Pediatria (tom 1 i 2) - łącznie podręcznik czytany był przez 6,2 tys. godzin; Położnictwo i ginekologia (tom 1 i 2) - 3 tys. godzin czytania, Immunologia - 1,9 tys. godzin czytania.
Najprostszym sposobem, aby dostać się do elektronicznych baz czasopism i podręczników, jest wejście na stronę internetową biblioteki (www.biblioteka.umb.edu.pl). Korzystając z tej usługi poza siecią uczelnianą, konieczne będzie logowanie danymi z konta użytkownika biblioteki.
Dodatkową możliwością skorzystania z elektronicznych zasobów jest uruchomiona niedawno Polska Platforma Medyczna. To portal współtworzony m.in. przez Bibliotekę UMB - który zawiera publikacje naukowe (podręczniki, rozdziały książek, artykuły naukowe, czy doktoraty) w otwartym dostępie, bezpłatnie i tylko online. Nie ma ograniczeń w korzystaniu z tej platformy. Wystarczy się wejść na adres: www.ppm.edu.pl (platforma tylko z publikacjami naukowców UMB: www.ppm.umb.edu.pl).
bdc