O tym, że Hala Sportowa UMB była tymczasowym szpitalem covidowym, przypominać będą tylko stare zdjęcia w internecie. Po remoncie wygląda okazale i jeszcze lepiej niż przed koniecznością przekazania jej pacjentom.
Początek zimy 2020 r. Wszystko zaczęło się od telefonu wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego do Rektora UMB Adama Krętowskiego z prośbą o pomoc. Trwała pandemia koronawirusa. Służby sanitarne w poszczególnych regionach w Polsce szukały dużych obiektów, które szybko da się przekształcić w szpitale tymczasowe. Hala UMB była idealna. Wystarczająco duża, a przy tym bardzo blisko szpitali klinicznych. Szczęściem była też trwająca obok budowa Centrum Psychiatrii UMB (dosłownie po drugiej strony ulicy). Kiedy zapadła decyzja o przebudowani hali na szpital, robotnicy ze sprzętem błyskawicznie pojawili się w nowej inwestycji. Po niespełna miesiącu wszystko było już gotowe: nowe instalacje medyczne, nowe pomieszczenia dla medyków, a przede wszystkim 80 boksów dla pacjentów. Przez dwa lata pomoc medyczną otrzymało tu 450 osób (hala była wykorzystywana jeszcze jako punkt szczepień masowych).
Wiosną 2023 r. hala wróciła we władanie Uczelni, a wojewoda dodatkowo zapłacił ze jej remont (5,1 mln zł). UMB dołożyła kolejne 2 mln zł, dzięki czemu ociepliła budynek i zamontowała panele fotowoltaiczne. Halę oficjalnie otwarto 1 czerwca.
- Trzeba przyznać, że hala jest w lepszym stanie po przekształceniu jej w szpital, niż wcześniej. To są chyba jedyne plusy pandemii, że zainwestowane wówczas środki w szpitale i inne obiekty dziś procentują. Studenci mają tu lepsze warunki, podobnie, jak pacjenci i personel USK przy ul. Żurawiej, gdzie na potrzeby drugiego szpitala tymczasowego przyspieszyliśmy budowę nowego budynku i kupiliśmy nowoczesny sprzęt – tłumaczył wojewoda.
- To bardzo ważny dzień dla naszych studentów, bo oprócz tej hali nie mamy miejsca, gdzie mogą się odbywać zajęcia sportowe, gdzie studenci mogą grać w koszykówkę, siatkówkę lub piłkę halową. Skorzysta z tego nie tylko Uczelnia, ale także białostockie kluby sportowe i mieszkańcy miasta - dodał Rektor Krętowski.
Pierwsze zawody w nowej hali odbyły się dzień przed jej oficjalnym otwarciem. Zorganizowano zawody dla siłaczy. Już po przecięciu wstęgi zagrano turniej w „cztery ognie” (zasady jak w „dwa ognie”, ale gra odbywa się na „trzy matki” przez co jest niesamowicie atrakcyjna i dynamiczna).
Turniej w „cztery ognie” klasyfikacja końcowa:
Turniej w Cztery Ognie, na który zarejestrowało się 15 drużyn.
I miejsce - Delta Szwadron Super Cool Komando Wilków Alfa - kapitan Jakub Gołub
II miejsce - Biborlaki - kapitan Roman Cemaga
III miejsce - The Dodgefathers, kapitan Caspar Apfelstedt
IV miejsce - Cięcie Mistrza Ulricha, kapitan Grzegorz Cylwik
Wyniki I Mistrzostw Kulturystycznych UMB
Przysiad Wielokrotny ze Sztangą z połową masy ciała - klasyfikacja Kobiet Open (wzięło łącznie udział 10 siłaczek)
Julia Matyga - 113 powtórzeń
Kinga Karwowska - 102 powtórzenia
Adrianna Kalinowska - 100 powtórzeń
Wyciskanie Wielokrotne Sztangi z ⅓ masy ciała - klasyfikacja Kobiet Open (łącznie 11 siłaczek)
Adrianna Kalinowska - 132 powtórzenia
Julia Matyga - 57 powtórzeń
Natalia Zubowska - 54 powtórzenia
Przysiad Wielokrotny ze Sztangą z połową masy ciała - klasyfikacja Mężczyzn Open (wzięło łącznie udział 18 siłaczy)
Paweł Rudzik - 125 powtórzeń
Rohalla Anwar - 119 powtórzeń
Ahmad Husseini - 114 powtórzeń
Wyciskanie Wielokrotne Sztangi z Połową masy ciała - klasyfikacja Mężczyzn Open (łącznie 38 siłaczy)
Maksim Tarasionak - 112 powtórzeń!
Paweł Kucharski - 94 powtórzenia
Dawod Nazari - 91 powtórzeń
Opr. bdc