Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Skoliozy, pręty i… taniec .
  • Ostatnia zmiana 14.05.2019 przez Medyk Białostocki

    Skoliozy, pręty i… taniec

    Pierwszą w Polsce operację bez usztywniania kręgosłupa u dziecka ze skoliozą przeprowadzono w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Po zabiegu pacjent może wrócić do pełnej aktywności fizycznej.

    To zupełna nowość w leczeniu skolioz dziecięcych. Do tej pory prostowało się je przy pomocy specjalnych prętów stabilizujących kręgosłup. Choć poprawiał się komfort życia, to można było zapomnieć o większej aktywności fizycznej pacjenta. Jesienią zeszłego roku w białostockim szpitalu dziecięcym po raz pierwszy skoliozy operowano przy użyciu prętów magnetycznych. U rosnących dzieci wydłuża się je za pomocą specjalnego pilota, bez konieczności kolejnych operacji. Choć to też nowatorska metoda operacji, to jednak kręgosłup nadal pozostawał stale usztywniony.

    W końcu marca w Białymstoku wykonano operację korekcji skoliozy idiopatycznej techniką bez usztywniania kręgosłupa, tzw. VBT (ang. Vertebral Body Tethering). To autorskie opracowanie światowej sławy chirurgów kręgosłupa z USA dr Darryl Antonacci i prof. Randal Betz z Institute for Spine and Scoliosis. Metoda ta polega na wszczepieniu w kręgosłup ruchomych prętów elastycznych (wymiennie używa się też określenia śruby elastyczne i taśmy elastyczne), bez usztywniania kręgosłupa. - Pręty umożliwiają dziecku powrót do normalnej aktywności w ciągu sześciu tygodni, nawet z gimnastyką artystyczną i tańcem włącznie - opisywała zabieg prof. Anna Wasilewska, dyrektor szpitala dziecięcego.

    Operacji poddano 11-letnią dziewczynkę z Białegostoku. Wykonali ją dr Darryl Antonacci w asyście ortopedów z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UMB dra Pawła Grabali i szefa kliniki dra Tomasza Guszczyna. Tego typu zabiegi, prócz USA, wykonują ledwie cztery ośrodki w Europie, zaś dr Grabala jest jednym z kilku osób na świecie, która odbyła staż u prof. Antonacci’ego.

    Najlepsze efekty osiąga się u dzieci rosnących.

    Dr Antonacci: - Takie operacje najlepiej przeprowadzać pacjentom w wieku 10-16 lat, choć brani są też pod uwagę pacjenci poniżej 10 lat i tzw. młodzi dorośli. Ze względu na predyspozycje genetyczne, zabieg jest skuteczniejszy u dziewcząt bardziej niż u chłopców.

    - Istotne w tej operacji jest też to, że są one mało inwazyjne. Wszczepienie systemu śrub i taśm elastycznych do kręgosłupa następuje z dostępu przedniego. Zaletą jest prawie niewidoczna blizna, oraz szybki powrót do pełnej sprawności i aktywności fizycznej - dodaje dr Tomasz Guszczyn.

    Całkowity koszt leczenia operacyjnego tą techniką, w tym koszt samego implantu, znacznie przekracza obecnie obowiązujące standardy refundacyjne NFZ. Jak powiedziała dyrektor Wasilewska obecna operacja (i zaplanowane kolejne dwie) zostały sfinansowane z budżetu szpitala. Jednak w przyszłości bez zwiększenia limitu finansowego dla tego typu zabiegów, przeprowadzanie takich operacji nie będzie możliwe. Szpital jest już po pierwszych rozmowach z NFZ i na razie wsparcie dla tego rodzaju operacji jest na etapie „do rozważenia”.

    Operacje technikami VBT na świecie wykonywane są od ok. 7 lat. Sama ich koncepcja narodziła się jednak dużo wcześniej. Badania naukowe i okres obserwacji pacjentów wynoszą 5 lat. Obecnie ta technika nie jest jeszcze zatwierdzona przez amerykański urząd FDA*, ze względu na zbyt krótki okres obserwacji operowanych pacjentów. Dla przykładu technika operacyjna wykorzystująca pręty magnetyczne została zaaprobowana po ok. 10-letnim okresie obserwacji pacjentów. Jednak przedstawione wyniki badań po okresie 5-letniej obserwacji okazały się tak dobre i obiecujące, że FDA dopuścił tę technikę do leczenia w największych ośrodkach akademickich w USA, obwarowując je restrykcjami sprzętowymi, które muszą być spełnione przez firmy produkujące implanty.

    Wojciech Więcko

     

    * FDA, Food and Drug Administration tłum. Agencja Żywności i Leków) to amerykańska instytucja rządowa zajmująca się kontrolą m.in. żywności i leków (dla ludzi i zwierząt), czy urządzeń medycznych. Słynie z niesamowicie rygorystycznych wymagań dotyczących dopuszczania na rynek różnych towarów czy procedur. Pozytywna opinia wydana przez FDA jest zwykle uznawana nie tylko w USA, ale wielu innych krajach. To swoisty wyznacznik jakości.

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.