Pierwsze od ponad półtora roku stacjonarne spotkanie Rady Agencji Badań Medycznych odbyło się we wrześniu w Aula Magna Pałacu Branickich. Z powodu pandemii do tej pory wszelkie posiedzenia odbywały się tylko w wersji zdalnej.
Spotkanie było okazją do wręczenia symbolicznego czeku na stworzenie Ośrodka Wsparcia Badań Klinicznych UMB (to wydarzenie z powodu pandemii też odbyło się z opóźnieniem). 10,3 mln zł już są wydatkowane na stworzenie ośrodka.
Badania kliniczne
Rada Agencji Badań Medycznych – jej przewodniczącym jest Prorektor ds. Nauki i Rozwoju UMB prof. Marcin Moniuszko – opiniuje kierunki rozwoju działalności badawczej i zasady podziału środków ABM. W jej skład wchodzą wybitni naukowcy z Polski i USA. W Białymstoku dyskutowali oni m.in. o: planach rozwoju sektora biomedycznego na lata 2021-30, powstającym Warsaw Health Innovation Hub, kierunkach działalności badawczej ABM, oraz kierunkach rozwoju Polskiej Sieci Badań Klinicznych.
Agencja Badań Medycznych to bardzo młoda agencja rządowa. Została powołana do życia zaledwie w 2019 roku. Jej głównym celem jest inspirowanie naukowców do rozwoju badań w obszarach, które nie są interesujące dla firm komercyjnych, a są ważne z punktu widzenia polskich pacjentów. W Polsce niekomercyjne badania kliniczne stanowią zaledwie ok. 2-3 procent wszystkich zarejestrowanych badań klinicznych. W krajach Europy Zachodniej to nawet 30 procent. Z perspektywy czasu widać już, że ABM ze swoimi programami naukowymi doskonale wpisuje się w lukę pomiędzy działalnością Narodowego Centrum Nauki (badania podstawowe), a Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (komercjalizacje osiągnięć naukowych).
Przygotowania
Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych UMB działa na naszej uczelni już od stycznia. Zajmuje się wsparciem w prowadzeniu i organizacji badań klinicznych na UMB (teraz są to granty z ABM). Jego siedziba znajduje się jeszcze w Pałacu Branickich, ale już za ok. trzy miesiące przeniesie się do szpitala dziecięcego. Tam, na parterze dawnej części administracyjnej i kuchennej szpitala (od strony SOR USK), trwają już zaawansowane prace budowlane. Plan zakłada przeprowadzkę do tego miejsca już w styczniu 2022 r. Znajdą się tam pomieszczenia dla lekarzy i pacjentów (gabinety ambulatoryjne i sale łóżkowe), sale konferencyjne i część administracyjna.
Uczelnia wiąże ogromne nadzieje z tą inwestycją. Nasz ośrodek, prócz realizacji grantów z ABM, ma się mocno otworzyć na zlecenia komercyjne od firm farmaceutycznych. Tym bardziej, że wreszcie zyska bazę, ale też procedury realizacji takich zleceń.
Ośrodek UMB będzie działał w ramach Polskiej Sieci Badań Klinicznych, który ma dodatkowo zapewnić mu wsparcie i kontakty z firmami chętnymi do współpracy.
bdc