Jak zawsze były emocje i radość. I wyjątkowa frekwencja. W VII Zjeździe Absolwentów i Przyjaciół UMB/AMB w Nashville uczestniczyło ponad 50 osób.
|
Po raz pierwszy w zjeździe wzięły udział obecne władze UMB: rektor prof. Adam Krętowski i prorektor ds. nauki prof. Marcin Moniuszko.
- To było niesamowite spotkanie – przyznaje prof. Moniuszko. - Energia naszych absolwentów jest olbrzymia. Wielkie wrażenie zrobiło na mnie to, jak oni czują się związani z uczelnią. Czują sentyment i silną więź. Jestem pełen niekłamanego podziwu wobec tego co tam było, wobec panującej tam atmosfery. Muszę przyznać, ze naładowałem tam baterie. Ale również ten wyjazd zarówno dla mnie jak i dla rektora Krętowskiego dał dużo do myślenia i przyniósł wiele pomysłów, jak byśmy mogli dbać bardziej o naszych absolwentów.
- Tak niezwykła nagroda, nobilitacja, można powiedzieć przyłączenie do związku kawalerów mieczowych Uczelni - mówi dr Waldemar Nikliński, współzałożyciel stowarzyszenia i organizator dwóch zjazdów w Chicago. - Jestem bardzo wdzięczny władzom Uczelni i panu rektorowi, że zostałem tak wyróżniony. W domu mamy pokój, gdzie wiszą dyplomy i medale naszych dzieci (obie córki Niklińskiego z sukcesami trenowały szermierkę) i na pewno ten medal znajdzie się wśród tych naszych rodzinnych trofeów.
W trakcie konferencji miała miejsce również bardzo miła uroczystość: prof. Jerzy Sarosiek wraz z żoną Ireną przekazali również czeki na rzecz uczelni.
Ostatnia część poświęcona była planom stowarzyszenia na przyszłość.
- Mamy plany co do kolejnego zjazdu – mówi Włodzimierz Łopaczyński, prezes stowarzyszenia. - Pod uwagę bierzemy kilka miejsc i kilka terminów: zjazd: w Denver (CO) na koniec jesieni lub początek zimy 2019 r. lub zjazd w Houston lub Miami Beach późna jesienią 2019 r. Władze UMB w osobie pana rektora zaoferowały zorganizowanie kolejnego zjazdu w Białymstoku, który zapewne odbyłby się w czasie zbliżonym do inauguracji roku akademickiego, czyli na początku października 2020 r. Z kolei 10-ty zjazd proponujemy, żeby odbył się w Washingtonie, DC, czyli dokładnie tam gdzie w 2011 roku zostało powołane do życia nasze stowarzyszenie.
Współpraca naukowa
Władze uczelni podczas pobytu w USA uczestniczyły również w spotkaniu w Narodowym Instytucie Zdrowia (National Institutes of Health - NIH),
Prof. Marcin Moniuszko: - Odbyliśmy tam kilkanaście spotkań m.in. z przedstawicielami zarówno przemysłu medycznego, jak i z kierownikami ważnych ośrodków badawczych NIH. Spotkania te dotyczyły zastosowania badań proteomicznych w diagnostyce i personalizacji terapii raka płuc, badań dotyczących zaburzeń immunologicznych w przebiegu chorób zakaźnych czy też wprowadzania nowych metod badania biologii komórki. Myślimy o prowadzeniu badań z potencjalnymi partnerami z przemysłu, którzy są zainteresowani współpracą i prowadzeniem dalszych badań nad produktami już istniejącymi, m.in. w diagnostyce i terapii raka tarczycy. Teraz te rozmowy są są kontynuowane już z Polski.
Katarzyna Malinowska-Olczyk