Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Niemodna psychogeriatria .
  • Ostatnia zmiana 31.05.2017 przez Medyk Białostocki

    Niemodna psychogeriatria

    Problemy zdrowotne osób starszych, nie tylko te typowo zdrowotne, ale też te związane z problemami psychicznymi - to tematy przewodnie Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej UMB, który zainaugurował rok akademicki w połowie marca. Naukę podjęło 37 studentów.

    To druga edycja zajęć dla najstarszych studentów na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

    - Mamy nową nazwę projektu, ale też nowy program zajęć uzupełniony o sugestie studentów z pierwszej edycji - mówi dr Mateusz Cybulski z Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB, koordynator przedsięwzięcia.

    Problemy osób starszych to temat kompletnie niemodny. Bardzo rzadko pojawia się w mediach czy nawet w internecie. Tam panuje kult młodości i zdrowia. Trudno uzyskać wiarygodną informację na ten temat. A jest to tym dziwniejsze, że trendy demograficzne wskazują jasno, że społeczeństwa się starzeją, a ludzie żyją coraz dłużej. Tak więc zapotrzebowanie na fachową wiedzę jest ogromne.

    Wydział Nauk o Zdrowiu, chcąc przełamać ten trend, kilka lat temu uruchomił Uniwersytet Zdrowego Seniora. Chętnych do studiowania jest tak wielu, że lista wolnych miejsc wypełnia się dosłownie w kilkadziesiąt minut. Podczas zajęć osoby starsze uczą się, jak wraz z upływem czasu będzie zmieniać się ich organizm, dowiadują, jak zadbać o profilaktykę zdrowotną, informowani są też o problemach psychicznych, które dotykają osoby w podeszłym wieku. Udział w zajęciach to także bardzo skuteczna forma pobudzania aktywności seniorów, a także sposób na rozbudzanie nowych pasji.

    Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej zrodził się jako odpowiedź na prośby seniorów, że chcą się dalej uczyć. To swoiste „studia podyplomowe” dla tych, którzy ukończyli pierwszy stopień nauki. Projekt ten realizowany jest wspólnie z miastem Białystok.

    Uczestniczący w uroczystości prorektor ds. nauki UMB prof. dr hab. Marcin Moniuszko stwierdził, że uczelnia chce wyjść naprzeciw zdrowotnym oczekiwaniom mieszkańców regionu. Zaapelował też do uczestników zajęć, aby zdobytą wiedzą dzielili się ze swoimi bliskimi i znajomymi.

    - Jest to niezwykle cenna inicjatywa, ponieważ ma na celu aktywizację osób starszych. Warto angażować w nią mieszkańców naszego miasta, wzbogacać ich wiedzę, a jednocześnie korzystać z ich bogatego doświadczenia - dodał zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

    Studenci podczas uroczystości otrzymali indeksy, a od wiceprezydenta Rudnickiego „Pudełka życia”. To projekt profilaktyczny realizowany przez miasto. Niewielkie czerwone pojemniki zawierają w sobie małą ankietę do wypełnienia i naklejkę. Stosowne informacje wpisujemy do formularza (m.in., na co chorujemy, jakie leki przyjmujemy, na co jesteśmy uczuleni, czy też kogo z rodziny powiadomić o naszej sytuacji), chowamy do pudełka, to zaś umieszczamy w lodówce. Na drzwi lodówki przyklejamy stosowną naklejkę. W razie niebezpieczeństwa służby ratunkowe właśnie tam będą szukać informacji o nas.

    Zajęcia (bezpłatne) odbywają się w formie dwugodzinnych wykładów, raz w tygodniu.

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.