Pierwsze w tej części Europy laboratorium, które na szeroką skalę będzie się zajmować badaniem ludzkiego genomu, chce utworzyć Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uczelnia szuka partnera komercyjnego.
Całość przedsięwzięcia to ok. 100 mln zł. Połowę tej kwoty UMB ma zagwarantowane w ramach „Kontraktu terytorialnego woj. podlaskiego z rządem lata 2015-2023” oraz z dofinansowania UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Jednak druga połowa środków musi pochodzić od zewnętrznego partnera.
W połowie stycznia w najbardziej reprezentacyjnej Sali Pałacu Branickich Auli Magna odbyło się sympozjum „Poznaj swój genom”. Dzięki niemu uczelnia chciała przybliżyć zagadnienia związane z genomiką szerszemu gronu odbiorców. Uczestniczyli w nim naukowcy m.in. z USA, Szkocji, Belgii, ale też przedstawiciele światowych firm biotechnologicznych.
- Wykorzystanie sekwencjonowania genomu ludzkiego do diagnostyki medycznej to jest coś, co jest teraz najbardziej innowacyjne w medycynie. Znając profil genetyczny guza nowotworowego możemy dobrać właściwe leczenie. Mówimy wtedy o medycynie precyzyjnej, medycynie spersonalizowanej, która daje nam szanse właściwego doboru leczenia - powiedział podczas spotkania dziennikarzami prof. Adam Krętowski, prorektor ds. nauki UMB.
Badania nad ludzkim genomem to także szansa na lepsze poznanie predyspozycji osobniczych do różnych chorób. Dzięki temu już zawczasu pacjenci mogliby podejmować działania profilaktyczne, ewentualnie mogliby wcześniej wykonywać dodatkowe badania.
- Wiemy, że jeden lek nie pomaga wszystkim. Są osoby, u których leczenie jest bardzo skuteczne i są osoby, u których to samo leczenie jest słabo albo w ogóle nieskuteczne. Otwiera to naprawdę olbrzymią przestrzeń do lepszego leczenia w przyszłości, odnalezienia terapii, zmian stylu życia, które wydłużą nasze życie - dodał prof. Krętowski.
Genom ludzki przebadano po raz pierwszy 15 lat temu i kosztowało to wtedy ok. 3 mld dolarów. Obecnie, w najlepszych ośrodkach na świecie, takie badanie kosztuje już poniżej 3 tys. dolarów, a cena ta wciąż spada. W UMB też się bada genom człowieka. Co więcej, rozpoczęto już takie badania i pilotażowo przebadano 30 osób (wśród nich są znani aktorzy, sportowy, ale też naukowcy z regionu). Plan zakłada przebadanie ok. 10 tys. osób. Jednak kluczem do jego realizacji są koszty. Jak się szacuje, w specjalistycznym laboratorium wyniosłyby ok. tysiąca dolarów.
Gdyby uczelni udało się zdobyć partnera do budowy laboratorium, to powstałoby w mniej niż dwa lata. Wtedy Białystok mógłby realizować badania dla całej Europy Środkowo-Wschodniej.
bdc