Kobieta. Kolorowa, energetyczna, tajemnicza… 25 marca (wtorek) w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbył się wernisaż prac jednego z najbardziej popularnych współczesnych malarzy Grodzieńszczyzny Gienadija Pitsko
Jego prace to niezwykle barwne opowieści o tym co go otacza. Artysta nie używa pędza. Przed dwudziestu laty w Sopocie zobaczył wystawę Jerzego Dudy-Gracza i od pierwszego wejrzenia zakochał się w tworzeniu szpachelkami. Od tego momentu konsekwentnie pracuje w tej technice. Odrzucił też tradycyjny sposób przedstawiania postaci, wykorzystuje za to doświadczenia malarzy współczesnych.
Urodził się w 1970 roku na Białorusi. Tam mieszka i tworzy. Studia ukończył w Bobrujska Art na wydziale ceramiki. Jego malarstwo jest charakterystyczne i rozpoznawalne poprzez kolorystykę tworzącą szczególny klimat i nastrój przywołujący malarzy XIX wiecznych.
Główny temat wystawy to kobiety, jakby „wyjęte” z innej epoki; kobiety zamyślone, zakochane, ironiczne, może trochę wyzywające i władcze, pewne siebie, ale przez to pociągające i przyciągające, skupiające na sobie wzrok nie tylko męskich oczu. Ciepłe kolory dodają tym pracom wyjątkowego nastroju i klimatu. Patrzenie na kobiety Gienadija Pitsko jest dużą przyjemnością. Niejako dodatkiem do głównego tematu wystawy są mężczyźni. Ci są nieoczywiści. Czasami trzeba ichg wręcz poszukać na obrazach.
Piękne kobiety to jego przeznaczenie w życiu i w sztuce. Ale artysta nie ogranicza się do jednego, chociaż wyjątkowego dla niego tematu. Maluje też wyjątkowe anioły, anioły nasycone niezwykłym ciepłem i pozytywną energią, która z nich emanuje (pokazał je przed rokiem na wystawie w Bibliotece UMB).
Nie ustaje także w dążeniach do nowych rozwiązań kompozycyjnych. Od 1992 roku jest zaangażowany w różnorodne projekty artystyczne. Został przyjęty do Unii „Garadzenske Kalarit”. Każdego roku bierze udział we wspólnych wystawach organizowanych na Białorusi, w Polsce, Rosji, Francji i w Niemczech. Artysta należy także do założonego w 1993 roku Związku Artystów Plastyków działającego przy Związku Polaków na Białorusi.
Prace Gienadija Pitsko znajdują się w kolekcjach zarówno instytucji, jak też prywatnych kolekcjonerów w rodzinnej Białorusi oraz w innych krajach europejskich i poza Europą. Artysta ma w dorobku udział w wielu krajowych i międzynarodowych wystawach zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych