Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ma ponad 55 lat, ale teraz jego historia zaczyna się pisać od nowa. Po modernizacji to zupełnie nowa jakość, na miarę XXI wieku.
Historia przebudowy - wspomina prof. Jan Górski
Choć nie przybyło łóżek (804), to zmieniło się dosłownie wszystko. Szpital, który przez lata nazywany był „Gigantem” urósł w ostatnich latach dwukrotnie. Obecnie ma powierzchnię 56 tys. mkw. - dużo więcej niż największe białostockie galerie handlowe (Galeria Biała ma ok. 45 tys. mkw., Alfa 36 tys. mkw.), a kubaturę 170 tys. m3, czyli prawie dwa więcej niż największy sąd w regionie (gmach Sądu Rejonowego w Białymstoku ma 98 tys. m3).
- Nie wygląda jak typowa lecznica. Wnętrza są eleganckie, nowoczesne i przestronne, duże wrażenie robi również przeszklony pasaż łączący trzy budynki - opowiada dyrektor USK Marek Karp.
Kilometry korytarzy
Nowy obiekt w najwyższym miejscu ma dziewięć kondygnacji: poziom -1, parter i pięć pięter użytkowych, kondygnację techniczną oraz na dachu lądowisko dla śmigłowców ratunkowych z podgrzewaną płytą.
W całym kompleksie znajduje się 27 klinik, szpitalny oddział ratunkowy, sześć zakładów, ponad 30 poradni. Jednostki te mają za zadanie leczyć pacjentów, rozwijać medycynę, ale też kształcić nowe kadry medyczne.
W przebudowanym i zmodernizowanym obiekcie mieści się w sumie około 5 tys. pomieszczeń, 26 sal operacyjnych, 21wind, 21 klatek schodowych i kilkadziesiąt kilometrów korytarzy. Na pacjentów czekają komfortowe warunki: sale dla pacjentów 1-, 2- osobowe (maksymalnie 4-osobowe), wszystkie z własnymi sanitariatami, telewizorami i bezprzewodowym internetem. Okna są tam zaopatrzone w zewnętrzne żaluzje sterowane automatycznie.
Innowacje technologiczne
W nowo powstałej części szpitala zastosowano wiele nowinek technologicznych: m.in. nowoczesny system wentylacyjno-klimatyzacyjny. Powietrze jest oczyszczane i podgrzewane, a latem całość klimatyzowana. Chłód uzyskiwany jest z gorącej pary wodnej w specjalnych agregatach absorpcyjnych. Ta bardzo nowoczesna technologia jest dużo tańsza w eksploatacji niż używanie do tego energii elektrycznej. Specjalne maszyny (dwie, każda waży 15 ton) sprowadzono z Chin.
W szpitalu działa również nowoczesny system przeciwpożarowy. W przypadku włączenia się czujki opada kurtyna przeciwpożarowa dzieląca lecznicę na strefy. Automatycznie otwierają się okna w holu, windy zjeżdżają na parter i rozpoczyna się napowietrzanie klatek schodowych. Włączony zostaje również dźwiękowy układ ostrzegawczy. Cały układ połączony jest ze jednostką straży pożarnej. Poszczególne jednostki szpitala spięte są systemem poczty pneumatycznej, która pozwala na szybkie i sprawne przesyłanie zleceń lekarskich oraz otrzymywanie wyników. W przyszłości poczta ma być również elementem Unite dose - systemu do dystrybucji zestawów leków indywidualnie przygotowanych dla danego pacjenta.
Nowa jakość leczenia
Po modernizacji i remoncie w ofercie pojawiły się nowe świadczenia: zabiegi w komorze hiperbarycznej oraz krioterapia. Nowością jest sala operacyjna, tzw. hybrydowa, do wykonywania operacji z zakresu kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej. Wszystkie pomieszczenia operacyjne są połączone z salami wykładowymi i możliwa jest transmisja operacji online.
Uruchomiona została stacja dializ, a w przyszłości - po przygotowaniu i wyszkoleniu zespołu - zacznie działać pododdział transplantacji szpiku. Z kolei pralnia i sterylizatornia, choć niewidoczne dla pacjentów czy odwiedzających (ukryte na poziomie -1), są niezwykle nowoczesne, w pełni zautomatyzowane i spełniające współczesne wymogi.
42 tys. pacjentów rocznie
Przebudowa i modernizacja szpitala rozpoczęła się w 2011 roku (prace projektowe rozpoczęły się trzy lata wcześniej). Budowa nowej części zakończyła się w 2013 roku, a prace modernizacyjne w starej części w roku 2017.
- Co warte podkreślenia, w czasie remontu szpital normalnie funkcjonował. W ostatnich latach leczonych było ponad 42 tys. pacjentów rocznie i udzielano ponad 140 tys. porad. Mimo pewnych utrudnień, nawet w czasie alokacji klinik, ani na jeden dzień nie przerwał swojej działalności - dodaje dyrektor Karp.
Szpital cieszy się bardzo dobrą opinią wśród chorych. Pacjenci gotowi są czekać - czy to na wizytę w poradni, czy też planową operację - wiedząc, że w USK mogą liczyć na opiekę najwyższej klasy specjalistów, ale też na doskonałe warunki leczenia. Dobra renoma przyciąga także pacjentów z całej Polski.
Ośrodek referencyjny
USK stał się partnerem ekstraklasowej Jagiellonii Białystok - tu diagnozowani i leczeni są piłkarze drużyny obecnego lidera polskiej ekstraklasy.
Placówka jest też pierwszym na wschód od Wisły ośrodkiem referencyjnym potentata branży sprzętu medycznego Philips Polska.
Szpital z racji świetnej architektury coraz częściej gości też ekipy… telewizyjne i filmowe (polskie, ale także z Europy i świata). USK stanowi bowiem przykład, jak może wyglądać nowoczesna placówka medyczna.
Katarzyna Malinowska-Olczyk