Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 13-tka, która nie okazała się pechowa.
  • Ostatnia zmiana 28.07.2014 przez Medyk Białostocki

    13-tka, która nie okazała się pechowa

    O czym mowa? O Warsztatach Kardiologicznych Wschód-Zachód. Kolejne, trzynaste, należy bezsprzecznie zaliczyć do udanych. Wyjątkowo licznie przybyli goście ze Wschodu: Białorusi, Litwy i Ukrainy. W tym roku pobity został kolejny rekord. Zgłosiło się ponad 70 osób.

    Wzorem lat ubiegłych na to doroczne święto podlaskiej kardiologii przygotowany został aktualny, ciekawy i ważny dla lekarzy praktyków program. Oprócz wykładu inauguracyjnego poświęconego nadciśnieniu tętniczemu, najczęstszej chorobie układu krążenia, omówieniu nowych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2013 r. dużo miejsca zajęła prezentacja przypadków: wielopoziomowej miażdżycy, choroby wieńcowej i niewydolności serca. Szczególnie dyskusja na temat postępowania w miażdżycy zlokalizowanej w różnych obszarach, wykazała konieczność  interdyscyplinarnego podejścia, które nie zawsze jest proste i skuteczne. Problematykę tę przedstawiono na warsztatach po raz pierwszy. Sesje poświęcone omawianiu przypadków wprowadzone zostały na życzenie uczestników, po ubiegłorocznym sukcesie.

    Oprócz interesującej tematyki popularność warsztaty zawdzięczają doskonałym wykładowcom. Ekspercki wykład na temat nadciśnienia, na które cierpi ponad 9 mln Polaków, przedstawił prof. Andrzej Januszewicz z Instytutu Kardiologii w Warszawie. Omówił i skomentował m.in. najnowsze wytyczne europejskie, zwracając przede wszystkim uwagę na aspekty praktyczne. Prof. Stanisław Sierakowski z Kliniki Reumatologii swoje wystąpienie poświęcił stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Leki te powszechnie używane, także bez przepisu lekarza, często nadużywane, mogą mieć skutki groźne dla układu krążenia. W dwu panelach dyskusyjnych udział wzięło szerokie grono nauczycieli akademickich naszego uniwersytetu z klinik Diabetologii, Kardiologii Inwazyjnej, Kardiochirurgii, Chirurgii Chorób Naczyń, Zakładu Radiologii oraz Kliniki Kardiologii, a także zaproszeni goście ze Szpitala MSW oraz Podlaskiego Centrum Kardiologii.

    Na 13 warsztatach, nie zabrakło niczego ze stałych elementów. Były certyfikaty i punkty edukacyjne a także „coś dla ciała” na zakończenie obrad.

    W imieniu własnym i Zespołu Kliniki Kardiologii gorąco zapraszamy za rok.

     

    Prof. Włodzimierz Musiał, Klinika Kardiologii

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.