Pierwsze obchody Europejskiego Dnia Dziedzictwa Akademickiego przeszły już do historii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Święto promujące ponad 900 letnie dziedzictwo uniwersytetów miało swoją inaugurację na gruncie białostockim w dniu 18 listopada 2013 roku.
Nawiązując do głównego hasła tegorocznych obchodów – „W głąb króliczej nory” - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku odkrył niezwykle intrygujące tajemnice ludzkiej komórki. Wybrano tematykę najbardziej aktualną – choroby nowotworowe i możliwości diagnostyczne. Swoje podwoje otworzył Zakład Patomorfologii Lekarskiej – jeden z największych i najnowocześniejszych w kraju pełnoprofilowych ośrodków patomorfologicznych. Prowadzone są tu różnorodne profile badań diagnostycznych. Prof. Lech Chyczewski podkreślał, że współcześnie terapia nowotworów opiera się na wielorakiej diagnostyce. Nie wolno podjąć terapii nowotworów bez sprecyzowanego rozpoznania histopatologicznego lub cytologicznego.
W tegorocznym Dniu Dziedzictwa Akademickiego udział wzięło 100 uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku z klas o profilu biologiczno-chemicznym. Obchody rozpoczęły się w zabytkowej przestrzeni dawnego Pałacu Branickich. W Auli Wielkiej dr n. med. Joanna Reszeć – adiunkt z Zakładu Patomorfologii Lekarskiej wygłosiła prelekcję pt. „Rak – choroba cywilizacyjna naszego wieku”. Następnie młodzież udała się do „serca diagnostyki nowotworowej” czyli laboratoriów i pracowni Zakładu Patomorfologii w Collegium Pathologicum. Prowadzeni przez adiunktów: dr n. med. Joannę Reszeć oraz dr n. med. Piotra Bernaczyka uczniowie poznali drogę jaką przebywa próbka ludzkiej tkanki od momentu pobrania materiału do postawienia diagnozy. Była to jedyna możliwość zobaczenia przez osoby z zewnątrz pracy patomorfologów. Uczniowie zwiedzali niedawno wyremontowane i wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt pracownie. W salach ćwiczeniowych wyposażonych w mikroskopy świetlne oraz komputery młodzież oglądała gotowe preparaty histo i cytologiczne. Zmiany patomorfologiczne wybranych preparatów omawiały lek. med. Agata Piłaszewicz-Puza oraz lek. med. Gabriela Korąkiewicz.
Pierwsze obchody Dnia Dziedzictwa Akademickiego zaprezentowały przeszło 60 letni wkład Zakładu Patomorfologii Lekarskiej UMB w rozwój badań i diagnostyki nowotworowej w Polsce. Przybliżyły mało znane ogółowi społeczeństwa zaplecze badań patomorfologicznych.
Magdalena Grassmann