Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Prof. Borzuchowska w galerii zasłużonych .
  • Ostatnia zmiana 27.01.2016 przez Medyk Białostocki

    Prof. Borzuchowska w galerii zasłużonych

    Portret prof. Agnieszki Borzuchowskiej zawisł w galerii lekarzy i osób zasłużonych dla rozwoju podlaskiej medycyny w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Białymstoku.

    Spotkanie wspominkowe odbyło się w końcu października w siedzibie Izby w Białymstoku. Galeria najwybitniejszych postaci znajduje się w sali plenarnej na parterze budynku. Prócz czarno-białego portretu (wszystkie są takie), pojawiła się też pamiątkowa tabliczka od przyjaciół ze Stowarzyszenia „Droga”, z którym prof. Borzuchowska współpracowała. „Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej” – napisano, oraz: „Była wspaniałym Człowiekiem o wielkim sercu, niezwykle wrażliwym na ludzkie krzywdy i cierpienia, wyjątkowo skromna, zawsze gotowa pomagać bliźnim”. W podobnym tonie wypowiadali się o niej jej dawni współpracownicy, koledzy z pracy i przyjaciele.

    Podobizna Pani Profesor znalazła się obok m.in. prof. Tadeusza Kielanowskiego (założyciela i pierwszego rektora Akademii Medycznej w Białymstoku), prof. Konrada Fiedorowicza (który w okresie międzywojennym, ale też po II wojnie światowej nadawał ton białostockiej chirurgii, podnosząc ją do poziomu klinicznego), innego świetnego chirurga i organizatora służby zdrowia Adama Dowgirda, obok dr Ireny Białówny (niestrudzonej działaczki społecznej na rzecz dzieci i matek), czy Witolda Stasiewicza - jednego z twórców białostockiej służby zdrowia po II wojnie światowej, współtwórcy Akademii Medycznej w Białymstoku (to w jego gabinecie w siedzibie wojewódzkiego wydziału zdrowia przy ul. Mickiewicza wisiał pierwszy szyld uczeni).

    Prof. Borzuchowska przełamywała bariery - także w środowisku medycznym - związane z uprzedzeniami wobec osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. To ona stworzyła jeden z pierwszych w Polsce oddziałów dla takich osób. Przy czym nie pozwoliła, by zawisła tam tabliczka: „oddział AIDS”. Dlatego, by w żaden sposób nie stygmatyzować chorych, ale też by zachować w tajemnicy informację o ich schorzeniu przed otoczeniem.

     

    Agnieszka Borzuchowska urodziła się 7 lipca 1933 roku w Szudziałowie. Niemal całe swoje życie zawodowe związana była z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.

    W latach 1961-2003 pracowała w Klinice Chorób Zakaźnych AMB. Praca lekarza Ją fascynowała. Jej największą pasją były choroby zakaźne, którym poświęciła wiele lat życia. W późniejszym okresie zajmowała się HIV/AIDS.

    Początki pracy z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS były bardzo trudne. Personel medyczny obawiał się takich pacjentów, pracownicy laboratorium bali się wykonywać badania diagnostyczne. Nie było również leków skutecznie zwalniających postęp zakażenia, pozwalających na normalne życie, jak jest to obecnie. Lekarzom pozostawało jedynie obserwowanie stopniowo pogarszającego się stanu zdrowia pacjentów i towarzyszenie w umieraniu. Pani Profesor własnym przykładem pokazywała, jak wiele można zrobić słowem, gestem, przytuleniem, kiedy poza tym nic już zrobić nie można. Nie bała się wyciągnąć dłoni do osób zakażonych HIV, gdy wiedza na temat dróg przenoszenia tego zakażenia nie była pełna, a leki przeciwwirusowe nie były dostępne.

    Na początku lat 90. powierzono jej trudne zadanie wprowadzenia w naszym województwie nowej dyscypliny medycyny - medycyny rodzinnej. Pociągały ją ideały tej dziedziny, oparte na holistycznym podejściu do człowieka, z bliską relacją lekarz - pacjent. Młodym lekarzom rodzinnym gratulowała zdanego egzaminu specjalizacyjnego twierdząc, że wybrali najpiękniejszą profesję.

    Zasługi Pani Profesor dla rozwoju medycyny rodzinnej są bardzo duże: stworzyła i zorganizowała wyposażenie Zakładu Medycyny Rodzinnej UMB oraz wyposażenie w sprzęt medyczny 81 gabinetów lekarza rodzinnego na terenie województwa podlaskiego i warmińsko - mazurskiego, uruchomiła specjalizację z medycyny rodzinnej dla lekarzy, pomagała w utworzeniu poradni lekarza rodzinnego na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, w którym asystenci zakładu mogli pracować jako lekarze rodzinni jednocześnie udzielając świadczeń mieszkańcom Białegostoku.

    Należała do najbardziej aktywnych członków samorządu lekarskiego od chwili reaktywowania izb lekarskich. Była członkiem Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku przez dwie kadencje. Uhonorowana została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia”, „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS wyróżniły Panią Profesor tytułami honorowego członka.

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.