120 studentów kierunku techniki dentystyczne i kierunku lekarsko-dentystycznego UMB poszerzy swoje umiejętności w odbudowie uszkodzonych zębów. Wszystko dzięki grantowi z NCBiR oraz wsparciu UE.
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedyną uczelnią w Polsce, która uczy studentów tej nowatorskiej metody w tak szerokim zakresie - tłumaczy prodziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. Teresa Sierpińska. |
Budżet projektu to 830 tys. zł. Za tę kwotę UMB kupił nowoczesne urządzenie CAD-CAM, dzięki któremu studenci mogą podnosić swoje kompetencje z zakresu protetyki stomatologicznej. To specjalny skaner 3D, komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem i frezarka, na której można wycinać zęby.
Cały proces modelowania polega to na tym, że tradycyjny wycisk szczęki pacjenta jest teraz skanowany, dzięki czemu powstaje jej model cyfrowy. Następnie w komputerze ten model jest obrabiany i w bardzo szybki i niezwykle dokładny sposób można odbudować zniszczone zęby. Kiedy całość projektu odbudowy jest gotowa, wszystko trafia do specjalnej frezarki (można też użyć drukarki 3D) i odbudowane korony zębowe zwyczajnie są wycinane w tlenku cyrkonu. Technologia ta jest o wiele bardziej precyzyjna (i szybsza) niż tradycyjnie ręcznie wykonywane modele odbudowywanych zębów.
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedyną uczelnią w Polsce, która uczy studentów tej nowatorskiej metody w tak szerokim zakresie - tłumaczy prodziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. Teresa Sierpińska.
Drugim elementem projektu było też szkolenie naszych studentów u producenta sprzętu. Odbywały się one w nowoczesnym, wyposażonym w aparaturę najnowszej generacji, centrum szkoleniowym w Tyrolu, na północy Włoch. Co ciekawe, prócz tradycyjnych zajęć teoretycznych czy praktycznych, organizatorzy bardzo dużą wagę przykładali do pracy zespołowej studentów. Stąd też były obowiązkowe poranne zaprawy i to w formule militarnej. Do tego samodzielnie musieli sobie przygotowywać śniadania.
Głównym celem projektu jest przygotowanie studentów UMB do wejścia na rynek pracy poprzez podniesienie ich kompetencji w zakresie nowoczesnych technik protetycznych CAD-CAM. Cel szczegółowy zakłada uzupełnienie programów kształcenia o treści nie objęte tokiem studiów.
Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i z wkładu własnego UMB. Zakończenie przedsięwzięcia przewidziane jest w lipcu 2019 r.
Opr. bdc