Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Rak jajnika i ciąża. Bez strachu.
  • Ostatnia zmiana 15.05.2019 przez Medyk Białostocki

    Rak jajnika i ciąża. Bez strachu

    Kiedy kobieta w ciąży słyszy słowo „rak”, wpada w panikę. Na szczęście współczesna medycyna daje takie możliwości, że matka nie musi dokonywać dramatycznego wyboru pomiędzy swoim życiem a życiem dziecka - uważa dr hab. Paweł Knapp, koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii USK. To on podjął się operacji 28-letniej kobiety z rakiem jajnika, która była ciąży 

    Pierwszy dzień wiosny zwykle inaczej się kojarzy, ale to na ten dzień wyznaczono termin operacji. 28-latka kilka dni wcześniej zgłosiła się do centrum z podejrzeniem raka jajnika. O tym, że ma zmianę w jajnikach, dowiedziała się podczas rutynowego badania u swojego położnika. Lekarz, kiedy zauważył niepokojące zmiany, skierował kobietę do ginekologa onkologa. Kobieta była w drugiej ciąży.

    - Przeprowadziliśmy szczegółową diagnostykę, która potwierdziła podejrzenia, że mamy do czynienia z prawdopodobnym procesem nowotworowym - wyjaśnia dr hab. Paweł Knapp. - Zdaję sobie sprawę, że kiedy kobieta w ciąży słyszy słowo „rak”, wpada w panikę. Na szczęście współczesna medycyna daje ogromne możliwości. Nie musimy stawiać kobiety przed trudnym, wręcz dramatycznym, wyborem, czy wybrać swoje życie, czy życie dziecka. W większości przypadków mamy możliwości, by skutecznie leczyć, a dzieci przychodzą na świat zdrowe.

    Do operacji trzeba było przygotować zarówno mamę, jak i płód. Pacjentka była operowana w znieczuleniu zewnątrzoponowym (cały czas była świadoma i w kontakcie z lekarzami). Podczas zabiegu usunięto zmieniony chorobowo guz. Badanie śródoperacyjne potwierdziło, że był to guz jajnika o charakterze nowotworowym.

    Teraz kobietę czeka dalsze leczenie onkologiczne.

    - Plan leczenia tej pacjentki zostanie ustalony po otrzymaniu ostatecznego wyniku histopatologicznego. Jeżeli okaże się, że nowotwór jest złośliwy w stopniu wyższym niż to wykazały wstępne badania wycinków z jamy brzusznej, matce zostanie podana chemioterapia - monoterapia pochodnymi platyny, która (jak pokazują badania prowadzone w Europie i na świecie) nie mają negatywnego wpływu na dziecko - wyjaśnia Paweł Knapp.

    Pacjentka będzie teraz pod wnikliwą kontrolą specjalistów z UCO. Lekarze będą czekali, aż ciąża osiągnie wiek około 37-38 tygodni. - Wówczas ciąża zostanie rozwiązana drogą cesarskiego cięcia. Podczas cięcia usunięty zostanie narząd rodny oraz wykonany zostanie pełen protokół onkologiczny dedykowany pacjentkom z rakiem jajnika - podsumowuje dr hab. Knapp.

    W Polsce rocznie około 500 kobiet w ciąży słyszy stwierdzenie: „ma Pani raka” (dane Fundacji Rak’n’Roll). Najczęściej rozpoznawany jest rak piersi, rak szyjki macicy, chłoniak, potem kolejno rak jajnika, czerniak, nowotwory układu pokarmowego i rak tarczycy. Największy problemem są wciąż trudności diagnostyczne w ocenie zmian w jajnikach, gruczole piersiowym, czy przewodzie pokarmowym u kobiet w ciąży, gdyż objawy związane z wczesną ciążą maskują symptomy wymienionych nowotworów.

    km

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.