Już po raz 20 spotkali się lekarze kardiolodzy, ale też eksperci z pokrewnych specjalizacji, na Warsztatach Kardiologicznych Wschód-Zachód na UMB. Z powodu pandemii konferencja odbyła się w formule hybrydowej.
Warsztaty - wykładem inauguracyjnym - otworzył Rektor UMB prof. Adam Krętowski. Jak sam podkreślił, choć jest diabetologiem, to wielu jego pacjentów z racji swoich schorzeń, jest w stałym kontakcie z kardiologami. Stąd tytuł jego wykładu odnosił się do przełomowych leków diabetologicznych w kardiologii.
Po pierwszym wykładzie obyła się krótka cześć oficjalna. Był tort, chwila wspomnień, ale też jubileuszowe wyróżnienia dla twórców konferencji. 20 lat temu wymyślił ją prof. Włodzimierz Musiał, obecnie na emeryturze, a wcześniej wieloletni kierownik Kliniki Kardiologii UMB. Obecnie jego dzieło kontynuuje prof. Bożena Sobkowicz wraz z zespołem z Kliniki Kardiologii.
W programie warsztatów znalazły się omówienia tegorocznych standardów Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także poruszono temat nowości w terapii nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy. Odbyły się też dwa praktyczne warsztaty: „Hemodynamika dla opornych” oraz „Pacjent ze stymulatorem u lekarza praktyka. Analiza typowych elektrokardiogramów. Kiedy podejrzewać dysfunkcję urządzenia”.
W wykładach w auli Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB wzięło udział ponad sto osób. Pozostali – głównie goście z zagranicy – w konferencji uczestniczyli zdalnie.
Pierwsze warsztaty kardiologiczne obyły się w 2001 roku i wzięło w nich udział – prócz specjalistów z Polski - około 20 lekarzy z Białorusi, Litwy i Ukrainy. W czasach przed pandemią liczba gości zza wschodniej granicy zwykle przekraczała setkę.
bdc