Zakończyła się wizyta trzech pracownic UMB na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie (Universitat Autònoma de Barcelona, UAB), jednym z najlepszych uniwersytetów w Hiszpanii. Wizyta, która została zrealizowana w ramach projektu Erasmus+, miała na celu zdobycie wiedzy oraz wymianę doświadczeń, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki pozyskiwania i realizowania projektów finansowanych ze środków zewnętrznych.
W wyjeździe, który odbył się w terminie 24-28 kwietnia, wzięły udział: Maria Szlachta (Dział Rozwoju i Ewaluacji), Anna Bergiel (Dział Nauki) oraz Sylwia Klepacka (Dział Współpracy Międzynarodowej) zajmujące się pozyskiwaniem i realizacją projektów realizowanych na Uczelni. Opiekunem pobytu była Montserrat Sole Castellvi z Instytutu Biologii i Biomedycyny Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie (Institute of Biotechnology and Biomedicine Autonomous University of Barcelona, IBB), która ugościła nas niezwykle serdecznie oraz koordynowała wszystkie zaplanowane wcześniej aktywności. Wśród nich znalazły się spotkania z pracownikami jednostek, które w swoich działaniach zajmują się tematyką projektową, takich jak: Instytut Biotechnologii i Biomedycyny, Open Labs, Biuro Transferu Technologii, Park Technologiczny PRUAB, International Support Service, Biblioteka i Czytelnia, Dział IT, Biuro Projektów Międzynarodowych Odwiedziłyśmy także instytut badań synchrotronowych ALBA Synchrotron – obiekt z synchrotronowym źródłem światła trzeciej generacji, zlokalizowanym w Barcelona Synchrotron Park w Cerdanyola del Vallès – dumie naukowej Katalonii.
Wybór ośrodka, do którego odbył się wyjazd, nie był przypadkowy. Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie to społeczność akademicka łącząca około 48 000 studentów (w tym doktorantów), zawierająca 15 wydziałów, 12 bibliotek, 264 grupy badawcze, 68 programów studiów doktoranckich oraz obsługująca rocznie aż 6200 międzynarodowych studentów, a to wszystko na 30 000 metrach kwadratowych powierzchni, która w 70% obfituje w tereny zielone. O potencjale naukowym UAB co nieco mogą powiedzieć następujące dane: UAB realizowało 191 projektów z Programu Ramowego Horyzont 2020 na łączną kwotę 87 milionów euro, ma 30 spółek spin-off, podpisało 685 umów o współpracy naukowej, składa 25 wniosków patentowych i zdobywa 15 patentów rocznie oraz posiada 16 core facilities. Skala działań UAB jest ogromna, więc było skąd czerpać wiedzę, inspirację oraz pomysły, które – mamy nadzieję – będziemy mogli wdrożyć na UMB. Z UAB łączy nas również współpraca naukowa – obecnie na stypendium podoktoranckim María Zambrano finansowanym przez hiszpańskie Ministerstwo Nauki i Innowacji przebywa tam dr Michał Burdukiewicz, pracownik naukowy Centrum Badań Klinicznych UMB, który był pomysłodawcą tej wizyty.
Wizyta umożliwiła nam zwiedzanie wielu jednostek UAB oraz uczestnictwo w kilkunastu spotkaniach z personelem, który zajmuje się administracyjnym wsparciem naukowców oraz realizacją projektów. Z inspirujących prezentacji i dyskusji dowiedziałyśmy się m.in.: o narzędziach teleinformatycznych służących do zarządzania projektami, o wszechstronnych narzędziach do zarządzania zasobami naukowymi uczelni, kwestiach związanych z komercjalizacją badań oraz kontaktami ze środowiskiem biznesu czy rozwiązaniach, które oferują miejsca typu Open Labs jako przestrzenie do realizacji działań i projektów akademickich oraz i tych dotyczących problemów lokalnych społeczności. Pozyskałyśmy wiedzę dotyczącą funkcjonowania biur projektowych oraz ich schematu pracy, który pozwala na skuteczne pozyskiwanie interesujących i prestiżowych projektów. International Support Service podzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie budowania zaangażowanej społeczności zagranicznych studentów i naukowców.
Wyjazd obfitował też w doświadczenia kulturowe. 23 kwietnia w Barcelonie obchodzi się święto Sant Jordi, nazywane najbardziej romantycznym dniem w Katalonii. Są to obchody patrona miasta, a zarazem połączenie Światowego Dnia Książki i święta zakochanych. Z tej okazji obdarowuje się swoje drugie połówki, a także rodzinę i znajomych książkami i różami, a całe miasto zamienia się w targi książki ustrojone czerwonymi różami. Sant Jordi to nikt inny jak Święty Jerzy i dlatego wśród książek i róż można zakupić również figurki smoków. Niesamowita atmosfera tego święta, spotkania literackie, koncerty i pokazy narodowego tańca katalońskiego – sardany, a także piękne dekoracje i unoszący się zapach kwiatów sprawiają, że Barcelona zmienia nieco swoje turystyczne oblicze. Z pewnością warto odwiedzić miasto w tym dniu!
Podsumowując, wyjazd nie tylko poszerzył umiejętności i kompetencje kadry realizującej projekty na UMB, ale sprawił, że nawiązaliśmy cenne kontakty w środowisku międzynarodowym, które mogą zaowocować współpracą w przyszłości.
Sylwia Klepacka, Maria Szlachta, Anna Bergiel