Zdrowiu kobiety poświęcona była transgraniczna konferencja, która 18 i 19 października odbywała się w Grodnie oraz w Białymstoku. Zorganizowana została z okazji jubileuszu 10-lecia współpracy pomiędzy ośrodkami naukowymi w tych dwóch miastach.
Choć Białystok i Grodno dzieli granica, nie przeszkadza to lekarzom, pielęgniarkom czy położnym z tych miast ze sobą współpracować.
- Co prawda umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetami Medycznymi w Białymstoku i w Grodnie podpisana była już w 2003 roku, ale potrzeba było nieco czasu na wzajemne poznanie, przełamanie barier i stereotypów – powiedział podczas „białostockiej” konferencji prof. Piotr Knapp, inicjator i pomysłodawca tej międzynarodowej współpracy. - Tak naprawdę wspólne działania zaczęły się zacieśniać około 10 lat temu i właśnie ten 2008 rok przyjęliśmy za datę graniczną.
W tym czasie obu stronom udało się zorganizować w sumie 38 międzynarodowych spotkań, konferencji i wspólnych posiedzeń naukowych. Współpraca szczególnie mocno rozwinęła się w dziedzinie ginekologii, położnictwa, neonatologii, a także chirurgii i kardiologii. Początkowo spotykali się jedynie lekarze, a od ponad pięciu lat ta kooperacja poszerzyła się o pielęgniarki i położne.
- Kiedy kilka lat temu przyjechaliśmy do Polski, zachwyciła nas klinika neonatologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym - mówi Ludmiła But-Husaim, zastępca dyrektora Szpitala Ratunkowego w Grodnie, a jednocześnie konsultant miasta Grodna ds. położnictwa i ginekologii, ekspert WHO. - Przyglądaliśmy się, jak to wszystko jest zorganizowane, i przenosiliśmy na nasz grunt. Od białostockich lekarzy nauczyliśmy się nieinwazyjnej wentylacji noworodków, opieki nad nimi, żywienia. Kiedyś mieliśmy problem z urosepsą u pacjentek w ciąży. Polscy urolodzy nas zapytali: a robicie badania bakteriologiczne moczu? Okazało się, że w tym tkwi problem. Jako standard najpierw w Grodnie wprowadziliśmy u kobiet w ciąży dwukrotne badanie moczu. A teraz te zasady obowiązują w całej Białorusi. W Białymstoku nasi ginekolodzy uczyli się endoskopowych metod leczenia chorób onkologicznych, dzięki Waszym lekarzom robimy już płynną cytologię czy mamy szczepienia przeciwko HPV.
Jednak sama konferencja poświęcona była zagadnieniom związanym ze zdrowiem kobiet. Pierwszego dnia (w Grodnie) wykłady dotyczyły problemów leczenia niepłodności, chorób endometrium i kwestii nietrzymania moczu u kobiet. Drugiego dnia w Białymstoku (Aula Magna Pałacu Branickich) temat został potraktowany jeszcze szerzej.
- My w Białymstoku postanowiliśmy podejść do tematu zdrowia kobiet, nieco szerzej, tak by każdy z uczestników konferencji znalazł coś ciekawego dla siebie - dodaje prof. Knapp. - W programie były wykłady specjalistów kardiologii, ortopedii, neonatologii, ale też onkologii i genetyki.
Organizatorem polskiej części konferencji był Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.
km