Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzymał finansowanie w ramach programu Erasmus+ dla projektu „Precision Medicine Education for Clinical Implementation and Science Excellence in Medical Training” (Akronim PRECISEMED). Projekt, którego liderem będzie UMB, realizowany będzie w ramach konkursu „Partnerstwa Współpracy w szkolnictwie wyższym” wraz z międzynarodowymi partnerami z Irlandii i Węgier. Uzyskując imponujący wynik oceny 93/100 punktów i kwotę grantu w wysokości 250 000 euro, PRECISEMED ma na celu zrewolucjonizowanie podejścia do edukacji w zakresie medycyny precyzyjnej. UMB przy współpracy z cenionymi partnerami z University College Cork oraz innowacyjną firmą biotechnologiczną iBioScience unowocześni programy nauczania medycyny, zapewniając przyszłym specjalistom doskonałe przygotowanie do pracy w obszarze genomiki. Kierownik projektu, dr Witold Bauer z Laboratorium Genomiki i Epigenomiki podkreśla, że: „PRECISEMED to nie tylko projekt naukowy, to rewolucyjna inicjatywa, która uzbroi obecnych i przyszłych specjalistów w wiedzę potrzebną do poruszania się w szybko zmieniającym się obszarze medycyny precyzyjnej”.
Program nauczania wypracowany dzięki PRECISEMED ma zrewolucjonizować podejście lekarzy i naukowców do wiedzy genetycznej. Grupami docelowymi programu są studenci medycyny, doktoranci, słuchacze studiów podyplomowych medycyny oraz nauczyciele akademiccy. Przygotuje on również studentów prawa oraz studentów i praktyków biostatystyki/bioinformatyki, którzy zyskają istotny wgląd w wyzwania etyczne i prawne związane z profilowaniem genomowym. Obejmujący 12 kursów modułowych program nauczania oferuje wszystkie kluczowe aspekty medycyny precyzyjnej: od infrastruktury, sekwencjonowania nowej generacji i analizy genetycznej po kwestie etyczne i aspekty finansowe analizy genomicznej. Realizacja tego ambitnego programu będzie możliwa dzięki ścisłej współpracy pomiędzy UMB, iBioScience i University College Cork oraz jest gwarantem kompleksowego, interdyscyplinarnego podejścia. Projekt potrwa 36 miesięcy.
Wyposażony w modułowy program nauczania i najnowocześniejsze narzędzia dydaktyczne, PRECISEMED wzorowo wpisuje się w cele programu Erasmus+, deklarując znaczący i pozytywny wpływ na edukację w zakresie medycyny precyzyjnej. Realizacja projektu jest elementem kreowania bardziej holistycznego i skutecznego podejścia do edukacji w zakresie medycyny precyzyjnej, dlatego szczególnie istotne jest to, że tej inicjatywie będzie przewodził Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
„Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.