Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. O Wydziale.
  • Ostatnia zmiana 24.09.2024 przez Dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu

    O Wydziale

    Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku powstał w 1999 r. Początkowo funkcjonował jako Oddział Pielęgniarstwa na Wydziale Lekarskim i kształcił w ramach zaocznych studiów magisterskich na kierunku Pielęgniarstwo. Od 2000 r. rozpoczęto kształcenie na dziennych studiach licencjackich na kierunkach: Pielęgniarstwo i Fizjoterapia oraz na specjalności Dietetyka, a od 2002 r. także na kierunku Położnictwo i na specjalności Zdrowie Publiczne. W 2003 roku, mocą Uchwały Senatu Akademii Medycznej Białymstoku powołano Wydział Pielęgniarstwa i Ochrony Zdrowia. W dniu 27 marca 2008 r., decyzją Senatu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku została zmieniona nazwa Wydziału Pielęgniarstwa i Ochrony Zdrowia na Wydział Nauk o Zdrowiu.

    Wydział Nauk o Zdrowiu UMB posiada doskonale przygotowaną kadrę nauczającą, strukturę organizacyjną oraz bazę lokalową zapewniające realizację nowoczesnego programu dydaktycznego i naukowego. Na Wydziale zatrudnionych jest 181 nauczycieli akademickich, w tym 23 profesorów i 25 doktorów habilitowanych.

    W chwili obecnej strukturę Wydziału tworzy 29 jednostek, w tym: 7 Klinik, 20 Zakładów i 2 Samodzielne Pracownie. Wszystkie jednostki biorą udział w kształceniu lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, elektroradiologów, dietetyków, fizjoterapeutów, ratowników medycznych, logopedów i fonoaudiologów oraz studentów zdrowia publicznego. Wydział korzysta z bazy dwóch szpitali klinicznych: Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, a także z jednostek organizacyjnych UMB zlokalizowanych w bazie obcej: Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (Klinika Geriatrii UMB) i Białostockiego Centrum Onkologii (Klinika Onkologii UMB).

    Aktualnie na Wydziale Nauk o Zdrowiu można studiować na 9 kierunkach studiów:

    •    Biostatystyka (studia stacjonarne drugiego studia)
    •    Dietetyka (studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia)
    •    Elektroradiologia (studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia)
    •    Fizjoterapia (jednolite studia magisterskie stacjonarne)
    •    Logopedia z Fonoaudiologią  (studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia))
    •    Pielęgniarstwo (studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia) )
    •    Położnictwo (studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia, studia niestacjonarne drugiego stopnia)
    •    Ratownictwo Medyczne (studia stacjonarne pierwszego stopnia)
    •    Zdrowie Publiczne i Epidemiologia (studia stacjonarne pierwszego stopnia)
    •    Zdrowie Publiczne (studia stacjonarne drugiego stopnia)

    Na Wydziale wydawane jest anglojęzyczne czasopismo naukowe Progress in Health Sciences.

    Na Wydziale uruchomiono kształcenie na studiach podyplomowych w zakresie psychodietetyki, epidemiologii, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej oraz zdrowia środowiskowego.

    Zgodnie z nową klasyfikacją dziedzin i dyscyplin Uczelnia posiada prawo nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, dyscyplinach: nauki farmaceutyczne, nauki medyczne, nauki o zdrowiu.

    Wydział Nauk o Zdrowiu posiada pozytywne oceny programowe Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kierunkach: Fizjoterapia, Pielegniarstwo, Położnictwo oraz Ratownictwo Medyczne, a także Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych na kierunkach Pielegniarstwo i Położnictwo.