Urodził się 9 lutego 1909 roku w Białymstoku, z ojca Stanisława i matki Stefanii z domu Horodeńska. W tym związku przyszło na świat dwoje dzieci: Mieczysław i Irena.
Rodzice w latach dwudziestych ubiegłego wieku wyjechali do Australii, ale syn Mieczysław pozostał w Białymstoku. Tu uczył się w Liceum im. Zygmunta Augusta, uzyskując 1 czerwca 1928 roku świadectwo dojrzałości. W tym samym roku podjął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Skończył je 28 lutego 1936 r (dyplom nr 398).
Rozpoczął pracę w Klinice Otolaryngologicznej w Wilnie. W czasie pracy w klinice przygotował pracę o zmianach drobnowidowych (mikroskopowych) gruźlicy krtani. Miała to być jego rozprawa doktorska, której nie zdążył obronić z powodu wybuchu drugiej wojny światowej. Została ona opublikowana na łamach „Otolaryngologii Polskiej” w 1949 r. Równocześnie z pracą w klinice prowadził prywatny gabinet lekarski.
W 1937 r. ożenił się z Janiną Żydkiewicz. Z tego związku urodziły się dwie córki: Helena i Elżbieta.
Po wybuchu wojny w stopniu podporucznika trafił do Wojska Polskiego. Był uczestnikiem wojny obronnej w szeregach 19 pułku artylerii lekkiej. Brał udział w walkach od Piotrkowa do Lwowa. W czasie działań wojennych jego oddział został ewakuowany do Rumunii. Po rozwiązaniu jednostki wrócił do Wilna i w latach 1940-1943 pracował jako lekarz. Wśród jego pacjentów byli też polscy partyzanci.
W 1943 r. wrócił do Białegostoku, gdzie przez wiele lat był jedynym laryngologiem w regionie. W latach 1944-1948 pracował w III Szpitalu Miejskim (PCK) przy ul. Warszawskiej 29. W oddziale chirurgicznym (którego ordynatorem, a jednocześnie dyrektorem szpitala był prof. Konrad Fiedorowicz) istniał pododdział laryngologiczny, który prowadził Danowski. On też prowadził szpitalną przychodnię otolaryngologiczną.
Mieczysław Danowski przez wiele lat pracował w miejskich przychodniach otolaryngologicznych oraz prowadził prywatną praktykę lekarską. Prowadził tam ćwiczenia ze studentami medycyny. Brał czynny udział w zebraniach Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Otolaryngologicznego.
Zmarł nagle 18 marca 1979 roku. Został pochowany na cmentarzu farnym w Białymstoku. Jego grób znajduje się w pobliżu kościoła.
Mieczysław Snopek, dr n med., były wieloletni pracownik Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UMB
Magdalena Szkudlarek, dr n med., adiunkt Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UMB