Minęły już dwa lata od oficjalnego powołania Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez rektora prof. Jacka Niklińskiego. Czas ten wykorzystaliśmy na promowaniu ochrony dziedzictwa medycyny na Podlasiu, gromadzeniu eksponatów i organizowaniu różnorodnych wydarzeń skierowanych zarówno do społeczności akademickiej jak też i całego społeczeństwa makroregionu.
Nasze Muzeum staje się rozpoznawalną marką, tak w kraju jak i za granicą. Dowodem popularności jest choćby stale zwiększająca się frekwencja - w roku akademickim 2012/2013 odwiedziło nas ponad 13tys. osób. Cieszy nas fakt, że nasz Uniwersytet jest wskazywany jako przykład dla innych uczelni w Polsce, które na względzie mają kultywowanie swego dziedzictwa. W 2012 roku wspólnie z Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zainicjowaliśmy cykliczne spotkania przedstawicieli polskich muzeów uczelnianych. Mają one na celu wypracowanie wspólnych modeli muzealnictwa uczelnianego i podjęcie współpracy między poszczególnymi jednostkami w Polsce oraz poza jej granicami. Owocem spotkań jest m.in. wspólna strona internetowa (www.muzeauczelniane.pl) oraz przygotowywana wystawa „Muzea Uczelniane – Jesteśmy!”, która zawita do wszystkich miast uniwersyteckich w Polsce.
Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB pomimo krótkiego okresu działalności na stałe wpisało się w ofertę edukacyjno-kulturalną miasta i regionu. Noc Muzeów czy Europejskie Dni Dziedzictwa na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku to jedne z najważniejszych wydarzeń w kulturalnym kalendarzu Uczelni. Ogromnym sukcesem była tegoroczna edycja Nocy Muzeów. Miłośnicy historii mogli wysłuchać wykładu prof. Wojciecha Śleszyńskiego (Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB) pt.:Białystok w sowieckiej fotografii propagandowej 1939-1941. Nie lada gratką był także polski i niemiecki punkt opatrunkowy z czasów kampanii wrześniowej 1939 roku. Rekonstrukcję wykonało Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów „Grupa Wschód” i GRH „Narew”. Muzeum otworzyło także nową wystawę w pałacowych piwnicach: Od Akademii Lekarskiej do Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W ostatnim roku braliśmy także udział w akcji miejskiej Teatru Dramatycznego w Białymstoku – TUczyTAMy, Dniach Otwartych UMB, XI Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki, akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stale poszerzana jest oferta edukacyjna skierowana do dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół województwa, która cieszy się dużą popularnością. Przeprowadzaliśmy także zajęcia Tajemnice Muzeum Medycznego w ramach Uniwersytetu Zdrowego Przedszkolaka zorganizowanego przez Wydział Nauk o Zdrowiu UMB.
W bieżącym roku Muzeum zdobyło główną nagrodę w kategorii Publikacja w konkursie na „Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku 2012 w województwie podlaskim”. Nagrodzona została monografia „Historia powstania Akademii Medycznej w Białymstoku. Studenci pierwszego rocznika" pod redakcją prof. Lecha Chyczewskiego, dr Magdaleny Grassmann, mgr Pawła Radziejewskiego.
Działalność Muzeum w takiej formie nie byłaby możliwa gdyby nie ogromne zrozumienie i wsparcie władz Uczelni, przychylność ze strony władz samorządowych oraz nasi Darczyńcy, którzy cegiełka po cegiełce budują nasze wspólne Muzeum. W ostatnim roku akademickim wsparli nas: Prof. Barbara Bień, prof. Włodzimierz Buczko, Andrzej Bieluczyk, prof. Lech Chyczewski, Cecylia Cybulska, prof. Andrzej Danysz, prof. Janusz Dzięcioł, dr Marzena Galar, Anna Haplicznik, dr Jolanta Iwanowska, mgr Wiesława Jackowska, prof. Jerzy Janica, prof. Maciej Kaczmarski, dr Marzenna Klimiuk, prof. Janusz Kłoczko, Anna Kossakowska – Horodańska, prof. Maryna Krawczuk-Rybak, dr Teresa Kurowska, dr Jolanta Maciejewska, prof. Zofia Mariak, dr hab. Anna Niemcunowicz-Janica, Jadwiga Niewińska, Marek Ludera, dr Jerzy Roman, Andrzej Sasinowicz, dr Mieczysław Sopek, prof. Jan Stasiewicz, dr Grażyna Stepczenko-Podziewska, Krystyna Zawadzka ,Maria Zawadzka, lek. Grażyna Ziemacka, Adam Zysk.
Magdalena Grassmann, Marta Piszczatowska