Stypendia doktoranckie w szkołach doktorskich
Informacje ogólne
Uczestnik szkoły doktorskiej nieposiadający stopnia doktora otrzymuje stypendium doktoranckie. Łączny okres stypendium doktoranckiego w szkołach doktorskich nie może przekroczyć 4 lat.
Doktorant nie może być zatrudniony jako nauczyciel akademicki ani pracownik naukowy. Zakaz nie dotyczy zatrudnienia doktoranta:
- w celu realizacji projektu badawczego, o którym mowa w art. 119 ust. 2 pkt 2 i 3 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
- po ocenie śródokresowej zakończonej wynikiem pozytywnym, z tym że w przypadku zatrudnienia w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, wysokość stypendium wynosi 40% wysokości miesięcznego stypendium, o której mowa w ust. 4 pkt 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
- któremu nie przysługuje stypendium doktoranckie.
Wysokość stypendium
Wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego nie może być niższa niż:
- 37% wynagrodzenia profesora – do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa,
- 57% wynagrodzenia profesora – po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa.
Zwiększenie wysokości stypendium
Stypendium doktoranckie w wysokości zwiększonej o 30% kwoty podstawowej (wynoszącej 37% wynagrodzenia profesora), otrzymuje doktorant posiadający:
- orzeczenie o niepełnosprawności,
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Wcześniejsze złożenie rozprawy doktorskiej
Doktorant, który złożył rozprawę doktorską w terminie wcześniejszym niż termin ukończenia kształcenia przewidziany w programie kształcenia, otrzymuje stypendium doktoranckie do dnia, w którym upływa termin ukończenia kształcenia, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy. Należy przypomnieć, że łączny okres otrzymywania stypendium doktoranckiego w szkołach doktorskich nie może przekroczyć 4 lat.
Składki na ubezpieczenia/ brak opodatkowania
Od stypendium doktoranckiego odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne przewidziane w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. Doktoranci pobierający stypendium doktoranckie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym oraz wypadkowym. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.
Stypendium doktoranckie nie jest opodatkowane.
Zaprzestanie wypłaty
Doktorantowi, który został skreślony z listy doktorantów, zaprzestaje się wypłaty stypendium doktoranckiego z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym decyzja o skreśleniu z listy doktorantów stała się ostateczna.
Doktorantowi, który zrezygnował z kształcenia w szkole doktorskiej, zaprzestaje się wypłaty stypendium doktoranckiego z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym rezygnacja nastąpiła.
Podstawa prawna