Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Fabryka leków – projekt edukacyjny .
  • Ostatnia zmiana 17.07.2023 przez Medyk Białostocki

    Fabryka leków – projekt edukacyjny

    Zakończył się projekt edukacyjny „Fabryka leków”. Trzy edycje, 120 uczestników (uczniowie z II LO w Białymstoku) i przeszło tysiąc godzin edukacyjnych.

    Jak na gorąco komentował dr hab. Michał Tomczyk, kierownik projektu, był on jednym z trudniejszych, jakie realizował. Raz, że trzeba było skoordynować wiele działań jednocześnie, a dwa – przyszła pandemia i wszystkie pierwotne plany wywróciła do góry nogami.

    - Uczniowie dzięki temu projektowi zyskali kompetencje miękkie, uczyli się pracować w grupie, realizować wspólnie projekty, komunikować się ze sobą. Nauczyli się też pracować w laboratorium chemicznym. O ile projekt rozpoczął się zajęciami teoretycznymi, to w finalnej części odbywał się już w laboratoriach, w których prowadziliśmy warsztaty eksperymentalne. Bardzo ciekawe i innowacyjne. Młodzież bardzo chętnie aktywnie włączała się w te zajęcia – tłumaczy Michał Tomczyk.

    W ramach projektu uczniowie wcielili się w naukowców odkrywających leki. Od zera (teoria) wytworzyli aspirynę, najpierw w modelach komputerowych, a potem zsyntetyzowali ją w laboratorium (założenie projektu). Zbadali ją, czy działa (czy jest skuteczna, ale też wydajna), czy jest bezpieczna dla człowieka, wybrali formę jej zastosowania, a nawet zadbali o jej odpowiedni marketing sprzedażowy. Część zajęć odbywała się w II LO (teoria), pozostałe w laboratoriach UMB.

    Efekty? Uczniowie najbardziej byli zadowoleni z bardzo praktycznego sposobu uczenia się chemii. Tu wręcz należało wszystkiego dotknąć. Z drugiej strony mogli się przekonać osobiście o poziomie nauczania na UMB, a także sprawdzić, jak wyglądają prawdziwe laboratoria naukowe.

    - Dla naszych uczniów ten projekt był okazją, by zweryfikować swoje plany odnoście przyszłej kariery zawodowej. Oni wybierając klasy o profilu medycznym, robią to w młodym wieku i nie zawsze do końca mają świadomość wymagań jakie się będzie przed nimi stawiać. A tu mieli możliwość sprawdzenia tego, czy to jest to, czego chcą? – dodaje Marta Lipska, wicedyrektor II LO w Białymstoku.

    Uczelnia też jest zadowolona z projektu. Jego uczestnicy – ci z pierwszych edycji - są już studentami UMB (nie tylko farmacji, ale też kierunku lekarskiego).

    W planach jest uruchomienie jesienią kolejnej edycji projektu. Tym razem ma być już on skierowany do szerszego grona białostockich uczniów.

     

    Projekt pn. "Fabryka leków - od pomysłu do produktu" był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Projekt koordynował Dział Projektów Pomocowych UMB

     

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.