Władysław Wiechowski urodził się 16 czerwca 1925 roku w Lalinach (powiat Garwolin). Od wczesnego dzieciństwa przejawiał żywe zainteresowanie pracą intelektualną, począwszy od teologii po nauki ścisłe. W latach 1946-1952 odbył studia lekarskie na Uniwersytecie Warszawskim. W tym czasie pracował jako wolontariusz w zakładach nauk podstawowych tej uczelni. Opanował biegle język angielski, francuski, niemiecki i rosyjski oraz w dobrym stopniu hiszpański, łacinę, portugalski i włoski.
W latach 1952-1954 W. Wiechowski pracował na stanowisku asystenta, a w latach 1955-1956 na stanowisku kierownika Centralnego Laboratorium Analitycznego Wojewódzkiego Szpitala im. J. Śniadeckiego w Białymstoku. Laboratorium to było bazą dydaktyczno-naukową klinik Akademii Medycznej. Równocześnie pracował jako wolontariusz w Zakładzie Chemii Ogólnej tej uczelni, kierowanym przez prof. Juliusza Popowicza. Profesor udzielił Mu pełnego poparcia, w staraniach o etat asystencki w tym zakładzie. Profesor pisał:
W latach 1956-1963 W. Wiechowski pracował w laboratorium analitycznym Kliniki Chorób Wewnętrznych szpitala „Charite” Uniwersytetu Humbolta w Berlinie. Wykonał w nim pracę doktorską. Promotorem pracy był prof. Joachim Brugsch.
W tym czasie współpracował z redakcją czasopisma „Die Medizin der Sowjetunion und der Volksdemokratien in Referat”, jako referent streszczający czeskie, polskie i rosyjskie publikacje zamieszczone w czasopismach biochemicznych i lekarskich.
Po powrocie z Niemiec W. Wiechowski nie wrócił do Zakładu Chemii Ogólnej AMB. Pracował w różnych jednostkach służby zdrowia Białegostoku i województwa białostockiego oraz poza granicami kraju. Przypomnienie Jego działalności lekarskiej znajduje się w artykule wspomnieniowym zamieszczonym w Biuletynie Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku (2013, No 2, s. 4).
Władysław Wiechowski opublikował 50 prac naukowych, m. in. we współpracy z prof. J. Chlebowskim i prof. J. Popowiczem. Jego badania koncentrowały się na strukturze, przemianach, metodach oznaczania i znaczeniu diagnostycznym barwników pyrolowych, ciał ketonowych i cholesterolu. Wprowadził do diagnostyki test „porfirynowy” służący do wykrywania krwawienia z przewodu pokarmowego. Interesował się także dziejami kultury i nauki Ziemi Białostockiej. Opublikował m.in. artykuł pt. „Dr med. Tadeusz Rakowiecki (26.VII.1878 - 6.IV.1965) lekarz-społecznik, astronom i literat, w dwudziestą piątą rocznicę śmierci.” Rocz. AM Białystok 1988-1989; 33-34: 99-114.
Władysław Wiechowski zmarł 17 stycznia 2013 roku w Białymstoku. Spoczął na Cmentarzu Farnym.
Sic transit gloria mundi!*
Krzysztof Worowski
* z łac. Tak przemija wielkość świata