Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.

Dr Kacper Łukasiewicz otrzymał Stypendium Wyszehradzkie

08.05.2024 19:42
    Autor: Administrator UMB

Dr Kacper ŁukasiewiczDoktor Kacper Łukasiewicz, pracownik Centrum Medycyny Doświadczalnej UMB oraz Kliniki Psychiatrii UMB otrzymał Stypendium Wyszehradzkie  na wyjazd stażowy do Czech Centre for Phenogenomics.

W trakcie 8 tygodniowego stażu zaplanowanego na lipiec-sierpień 2024 dr Łukasiewicz będzie uczestniczyć w eksperymentach charakteryzujących fenotyp nowotworzonych mysich linii transgenicznych. Staż jest częścią projektu badań fenotypu myszy Pacs2+/E209K, realizowanego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku we współpracy z Pacs2 Research Foundation

Celem tego projektu jest zbadanie  choroby ultrarzadkiej – syndromu Pacs2. Jej charakterystyczne objawy to m. in. drgawki wieku wczesnodziecięcego i upośledzenie umysłowe o zróżnicowanym nasileniu. Badania prowadzone przez dr Dominika Cysewskiego (Centrum Badań Klinicznych UMB) i dr Kacpra Łukasiewicza na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku skupiają się na poznaniu molekularnego podłoża tej choroby i scharakteryzowaniu mysiego modelu transgenicznego.

Współpraca Centrum Medycyny Doświadczalnej UMB i Czech Centre for Phenogenomics wpisuje się w założenia programu stypendialnego, gdyż wzmacnia współpracę jednostek badawczych z krajów Grupy Wyszehradzkiej.