Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

Klinika Neurochirurgii UMB organizatorem kolejnej edycji Kursu specjalizacji CMKP z neurochirurgii 2024

06.05.2024 18:14
    Autor: Administrator UMB

Między 22 a 26 kwietnia 2024 roku odbyła się kolejna edycja Kursu specjalizacyjnego CMKP z neurochirurgii, którego organizatorem była Klinika Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Polskie Stowarzyszenie Neurochirurgów.

W szkoleniu wzięło udział ponad 130 lekarzy z całej Polski. W programie były wykłady seminaria oraz kursy praktyczne. Kurs specjalizacyjny z CMKP nazywany jest Polską Szkołą Neurochirurgii i odbywa się od ponad 30 lat. Swoim formatem przypomina Europejską Szkołę Neurochirurgii, która co roku skupia tysiące rezydentów z Europy. Przez tydzień młodzi lekarze szkolą się na wykładach, seminariach, kursach praktycznych. Białostocka Klinika takie szkolenie organizowała już po raz drugi (poprzednio w 2009 roku). Tym razem odbyło się ono w hotelu Mazurski Raj w Rucianem-Nida.

- To duże przedsięwzięcie logistyczne – przyznaje dr hab. Tomasz Łysoń, kierownik Kliniki Neurochirurgii. – W sumie w tym spotkaniu uczestniczyło około 200 osób - rezydentów i wykładowców. Wszyscy są przez tydzień w jednym miejscu, program musi być na tyle ciekawy i różnorodny, by zainteresować i zainspirować młodych lekarzy. Wierzę, że to nam się udało.

Białostockich lekarzy nie może się nachwalić prof. Tomasz Trojanowski, konsultant krajowy z neurochirurgii.

- To był jeden z najlepszych kursów w historii, a uczestniczyłem we wszystkich edycjach – przyznaje prof. Trojanowski. - Organizacja, wybór miejsca, tematyka, konstrukcja tych wykładów. To wzbudziło duże zainteresowanie. Młodzi lekarze byli stale obecni na tych posiedzeniach, frekwencja była duża, nawet na tych porannych sesjach i wykładach, co nie jest oczywiste na takich spotkaniach. Była żywa dyskusja. Organizacja doskonała. Białystok zawiesił bardzo wysoko poprzeczkę dla tych klinik, które będą organizować ten kurs w przyszłości.