Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulaminy.
  • 25.09.2024 Zakład Fizjologii i Patofizjologii Doświadczalnej

    Regulaminy

                                                                                          U W A G A !

     

    Od 1 października obowiązuje nowy Regulamin Studiów Jdnolitych Studiów Magisterskich Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

    Regulamin jest dostępny na stronie internetowej: https://bip.umb.edu.pl/pl/uchwala/4431/uchwala-nr-80-2024.

     

    Zgodnie z § 9 ust. 2 pkt 1) Regulaminu: „Student obowiązany jest do obowiązkowego uczestniczenia we wszystkich formach zajęć wynikających z planu studiów na danym kierunku studiów”.

    Ponadto zgodnie z § 9 ust. 2 pkt 2): „wypełniania obowiązków dydaktycznych zgodnie z Regulaminem studiów, programem studiów i planem studiów, w tym terminowego uzyskiwania zaliczeń i zdawania egzaminów oraz odbywania praktyk zawodowych.”

     

    REGULAMIN zaliczenia PATOFIZJOLOGII przez studentów III roku FARMACJI

    1. Program nauczania przedmiotu (sylabus) zamieszczony jest na stronie internetowej i w gablocie informacyjnej Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Doświadczalnej.

    2. Obecność na ćwiczeniach i kolokwiach jest obowiązkowa (nie przewiduje się nieobecności nieusprawiedliwionych). W przypadku nieobecności zwolnienie lekarskie/dziekańskie musi być dostarczone w ciągu 7 dni od ostatniego dnia zwolnienia (w obecnej sytuacji epidemiologicznej istnieje możliwość przesłania skanu). Po tym terminie zwolnienia nie będą honorowane. W Zakładzie należy zostawić oryginał, kserokopię (po okazaniu oryginału zwolnienia. Aby zaliczyć przedmiot ilość nieobecności usprawiedliwionych nie może przekroczyć 30% ćwiczeń (4 ćwiczeń), w uzasadnionych przypadkach będzie to rozpatrywane indywidualnie.

    3. Studenci są zobowiązani do przygotowywania się na ćwiczenia według konspektu zamieszczonego w gablocie informacyjnej, na stronie internetowej Zakładu i/lub platformie edukacyjnej (w zależności od sytuacji epidemiologicznej) na podstawie treści prezentowanych na wykładach, podanej literatury, materiałów dodatkowych zamieszczonych na stronie internetowej i platformie edukacyjnej. Studentów obowiązuje również znajomość podstawowych wiadomości z fizjologii i anatomii oraz zagadnień omawianych na poprzednich zajęciach bezpośrednio związanych z danym tematem.

    4. Zaliczenie ćwiczenia odbywa się w formie ustnej i/lub pisemnej (odpowiedź, wejściówka oraz pisemne opracowanie zadań, omówienie/opisanie przypadku klinicznego, prezentacja, aktywny udział w dyskusji).

    5. Student ma prawo do zaliczenia ćwiczenia, na którym był nieobecny, w ciągu 14 dni od daty ćwiczenia, w trakcie ustalonych na początku semestru godzin konsultacyjnych lub ewentualnie innym terminie wyznaczonym przez prowadzącego. Niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie skutkuje niezaliczeniem ćwiczenia.

    6. Za każde ćwiczenie Student może maksymalnie otrzymać zaliczenia w formie punktowej 2 pkt., za odpowiedź ustną lub pisemną. W ciągu semestru za część ćwiczeniową można uzyskać maksymalnie 30 punktów

    7. W trakcie semestru będą przeprowadzone 2 kolokwia pisemne (test pojedynczego wyboru i pytania otwarte). Z każdego kolokwium można uzyskać maksymalnie 30 punktów, czyli z dwóch przeprowadzonych w ciągu semestru kolokwiów można uzyskać maksymalnie 60 punktów. Usprawiedliwiona nieobecność na kolokwium daje możliwość jego napisania w jednym terminie ustalonym dla całego roku na koniec semestru.

    8. Łączna liczba punktów możliwych do zdobycia w trakcie realizacji przedmiotu wynosi 90 pkt. (30 pkt. +60 pkt.)

    9. Minimalna ilość punktów umożliwiająca przystąpienie do egzaminu końcowego wynosi 60% punktów możliwych do zdobycia, tj. 54 pkt. W przypadku uzyskania od 27 pkt. do 53 pkt. Student ma możliwość przystąpienia do kolokwium dopuszczającego do sesji egzaminacyjnej obejmującego cały zakres materiału w jednym terminie ustalonym dla całego roku na koniec semestru. W przypadku uzyskania poniżej 30% punktów możliwych do zdobycia tj. 27 pkt. Student nie jest dopuszczony do kolokwium dopuszczającego i tym samym sesji egzaminacyjnej.

    10. Studenci, którzy otrzymają w ciągu całego semestru ˃90% punktów (tj. ˃ 81 pkt.), mogą przystąpić do egzaminu zerowego przed sesja egzaminacyjną.

    11. Studenci, którzy otrzymają w ciągu całego semestru ˃80% ≤ 90% punktów (tj. ˃72 pkt.≤ 81 pkt) otrzymają dodatkowe 10% punktów możliwych do zdobycia podczas egzaminu.

    12. Egzamin z przedmiotu ma formę pisemną (test + pytania otwarte) i obejmuje cały zakres zagadnień omawianych na wykładach i ćwiczeniach. Zaliczenie egzaminu następuje od 60% punktów możliwych do zdobycia. Niezgłoszenie się na egzamin w ustalonym terminie bez usprawiedliwienia skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej. Usprawiedliwienie powinno być złożone u egzaminatora najpóźniej w dniu egzaminu, a w wyjątkowych przypadkach w ciągu 7 dni po terminie egzaminu. Usprawiedliwieniem może być zwolnienie lekarskie, bądź poświadczone przez Dziekana oświadczenie o zaistnieniu wypadku losowego.

    13. Studenci mają prawo do wglądu do swoich prac (wejściówki, kolokwia, egzaminy) do 7 dni od ogłoszenia wyników w ustalonym przez osobę odpowiedzialną za przedmiot terminie.

    14. Niedopuszczalne jest korzystanie z telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych i innych urządzeń elektronicznych (tj. wykonywanie zdjęć, nagrywanie filmów/dźwięku itp.) w czasie wykładów, ćwiczeń, godzin konsultacyjnych, kolokwiów i egzaminów (bez wyraźnej zgody osoby prowadzącej). Osoby, które nie zastosują się do tej zasady będą wykluczanie z uczestnictwa w wyżej wymienionych zajęciach (nieobecność nieusprawiedliwiona).

    15. Zgodnie z zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Załącznik do Uchwały nr 91/2023 Senatu UMB z dnia 27.04.2023 r.(link) zakazane jest korzystanie przez Studentów podczas egzaminów, kolokwiów, sprawdzianów i innych form sprawdzania wiedzy z niedozwolonych form pomocy, za które uznaje się wnoszenie i korzystanie z telefonów komórkowych, innych urządzeń elektronicznych, jakichkolwiek akcesoriów do takich urządzeń, podręczników, notatek itp. oraz korzystanie z pomocy innych osób (bez wyraźnej zgody osoby prowadzącej). Złamania tego punktu regulaminu skutkuje przerwaniem danej formy sprawdzania wiedzy i uzyskaniem oceny niedostatecznej (0 pkt.) oraz zawiadomieniem Rektora celem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Przerwanie egzaminu skutkuje oceną niedostateczną bez możliwości skorzystania z jakiejkolwiek późniejszej formy poprawy (oraz egzaminu komisyjnego).

    16. Wszelkie wątpliwości co do przebiegu realizacji przedmiotu Studenci mają prawo i obowiązek niezwłocznie zgłosić osobie odpowiedzialnej za nauczanie przedmiotu.

    17. Zgodnie z regulaminem Uczelni wykłady są obowiązkowe.

    18. We wszystkich kwestiach nie ujętych w niniejszym regulaminie rozstrzyga osoba odpowiedzialna za nauczanie przedmiotu.

     

    REGULAMIN BHP

    1. Na ćwiczenia należy przychodzić punktualnie (spóźnienie powyżej 15 min. traktowane jest jak nieobecność nieusprawiedliwiona).

    2. Studenci są zobowiązani do zmiany obuwia i pozostawienia odzieży wierzchniej w szatni.

    3. Studenci mogą przebywać w salach dydaktycznych tylko w obecności osoby prowadzącej ćwiczenia.

    4. Zabrania się wprowadzania na sale dydaktyczne osób postronnych.

    5. W salach dydaktycznych nie wolno spożywać pokarmów i napojów oraz palić papierosów.

    6. W trakcie ćwiczeń zabrania się korzystania z jakichkolwiek urządzeń będących na wyposażeniu sali dydaktycznej, bez wyraźnej zgody osoby prowadzącej ćwiczenia.

    7. Niedopuszczalne jest korzystanie z telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych i innych urządzeń elektronicznych w czasie ćwiczeń (nagrywanie, wykonywanie zdjęć, itp.).

    8. Wszelkie wypadki i niebezpieczne zdarzenia należy natychmiast zgłaszać osobie prowadzącej ćwiczenia.

    9. Student ponosi odpowiedzialność finansową za wszelkie szkody materialne wynikające z nieprzestrzegania niniejszego regulaminu lub instrukcji osoby prowadzącej ćwiczenia.

    10. Studenci postępujący niezgodnie z regulaminem BHP będą wykluczeni z uczestnictwa w ćwiczeniach (nieobecność nieusprawiedliwiona).