Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Dyplomatorium farmacji .
  • Ostatnia zmiana 17.07.2023 przez Medyk Białostocki

Dyplomatorium farmacji

5,5 roku trudnej nauki zamknęło się piękną uroczystością rozdania dyplomów absolwentom studiów na kierunku farmacja. Naukę zakończyło 76 absolwentów.

Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się 12 maja w Auli Magna Pałacu Branickich. Ranga spotkania ściągnęła na wydarzeniowe wielu zacnych gości. Były władze rektorskie, dziekańskie, ale też zaproszeni goście: Podlaska Wojewódzka Inspektor Farmaceutyczna w Białymstoku - mgr farm. Justyna Gosk-Frankowicz, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Białymstoku – mgr farm. Tomasz Sawicki, Przewodnicząca Rady Uczelni UMB – dr Jolanta Koszelew, kierownicy jednostek organizacyjnych Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej i przedstawicielka Samorządu Studentów – Sylwia Ogniewska.

Wręczenie dyplomów to okazja, by podziękować tym najbardziej aktywnym. Piotr Ryszkiewicz odebrał honorowy dyplom Rektora UMB za ukończenie studiów ze średnią ocen 4,95. Za zaangażowane w pracę na rzecz Uczelni i społeczności studenckiej przez Dziekana prof. Wojciech Miltyka wyróżnione zostały: Justyna Jasiorowska i Katarzyna Polkowska.

To nie koniec, to dopiero początek – to zdanie absolwenci farmacji usłyszeli kilkukrotnie od gości zabierający głos podczas uroczystości. Prawda jest taka, że farmaceuta musi się uczyć całe życie. Ten zawód w ostatnim czasie bardzo się zmienia. W szpitalach pojawia się długo oczekiwana farmacja kliniczna, reguluje się sprawa opieki farmaceutycznej, a farmaceuta w aptece zwykle jest pierwszym kontaktem chorego, kiedy ten szuka pomocy. To ogromna odpowiedzialność, ale też - jak podkreślono – zaufanie, jakie sobie farmaceuci wypracowali.

Prorektor ds. Nauki i Rozwoju UMB prof. Marcin Moniuszko zachęcał absolwentów do aktywności społecznej, życzył im odwagi we wprowadzaniu zmian w polskim systemie ochrony zdrowia, aby móc go reformować dla dobra pacjentów.

Absolwencji farmacji uhonorowali kwiatami i prezentem swoją starościnę, Justynę Jasiorowską, która z zaangażowaniem pracowała przez wiele lat na rzecz dobrej organizacji studiów i integracji kolegów i koleżanek z roku. Następnie Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB, prof. dr hab. Wojciech Miltyk odczytał tekst przysięgi, który powtórzyli absolwenci i tym samym stali się pełnoprawnymi farmaceutami.

Pierwszy rocznik farmacji studia na UMB ukończył w 1991 r., a od początku istnienia tej specjalności swoje dyplomy odebrało już 2065 farmaceutów.

bdc