Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nowy sposób na lepsze publikacje.
  • Ostatnia zmiana 15.05.2019 przez Medyk Białostocki

Nowy sposób na lepsze publikacje

Publikacje – to słowo padło kilkadziesiąt razy podczas spotkania na temat nowego sposobu finansowania badań na UMB. Spotkanie dla społeczności akademickiej zorganizowali i poprowadzili rektorzy prof. Adam Krętowski i prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki

Słowo „publikacje” często łączyło się ze zwrotem „ewaluacja uczelni” i „nasza przyszłość”. Odkąd zaczęła obowiązywać nowa ustawa o szkolnictwie wyższym (tzw. Ustawa 2.0), to w zasadzie klucz do przyszłości każdej uczelni wyższej. Rektorzy zorganizowali spotkanie w Auli Magna. Wolnych miejsc nie było.

W końcu lutego w końcu ukazało się rozporządzenie, w którym określono w jaki sposób będą teraz ewaluowane wszystkie uczelnie.

Prorektor prof. Moniuszko: - Ogrom tych zmian pozwolę sobie przedstawić na przykładzie: do tej pory Ministerstwo w parametryzacji brało pod uwagę tylko kilkaset najlepszych prac stworzonych przez najlepszych pracowników naukowo-dydaktycznych Uczelni w okresie ostatnich 4 lat, reszta, a czasem większość tych nieco słabszych prac była zupełnie niezauważana przez tak zwany "system". Co więcej, dzięki tej zasadzie poprzedni system nie brał w ogóle pod uwagę aktywności znacznej części niepublikujących lub słabiej publikujących pracowników naukowo-dydaktycznych Uczelni. Te zasady już nie obowiązują. Obecnie, ewaluacji podlegać będzie każdy pracownik (niezależnie od dorobku publikacyjnego) zatrudniony na etacie naukowo-dydaktycznym, a ocena Uczelni będzie w pewnym przybliżeniu sumą ocen indywidualnych pracowników. Co niezwykle ważne, Ustawa 2.0 szczególnie premiuje sytuacje, kiedy pracownik naukowo-dydaktyczny wykazuje na potrzeby oceny takie publikacje, których z kolei nie wykażą inni pracownicy. Chyba, że w grę wchodzą publikacje w takich periodykach jak Nature, Science itp.

Dlatego tak ważne stają się dobre i bardzo dobre publikacje. Na słabe i średnie zwyczajnie nie warto tracić czasu. Dlatego prorektor Moniuszko opracował nowy system wsparcia finansowego badań realizowanych w oparciu o fundusze statutowe uczelni (prezentowane przykłady nie są jeszcze zatwierdzone, mogą ulec zmianie).

Kwota bazowa – 6-10 tys. zł. Jednak ta kwota może być zwiększana, w zależności od posiadanego stopnia naukowego przez kierownika projektu lub jego innych osiągnięć naukowych.

Prezentowane podczas spotkania przykłady:

• Wzrost w zależności od tytułu naukowego:

- profesor – kwota bazowa x3,

- dr habilitowany – x2,

- doktor – x1

• W zależności od jakości dotychczasowych publikacji:

- liczba publikacji za min. 25 pkt. – 1 publikacja – wzrost kwoty bazowej o 10 proc.; 2 publikacje – o 20 proc., 3 publikacje – o 30 proc., itd.

- liczba publikacji za min. 30 pkt. – 1 publikacja wzrost kwoty bazowej o 20 proc.; 2 publikacje – o 40 proc.; 3 publikacje – o 60 proc., itd.

Przy czym premie za publikacje odbiera się tylko w jednej grupie – 25 pkt. lub 30 pkt. .

• W zależności od wartości zdobytych wcześniej zewnętrznych grantów:

- 50 000 zł –299 999 zł  - zwiększenie kwoty bazowej o 30 proc.

- 300 000 zł – do 999 999 zł - zwiększenie kwoty bazowej o 50 proc.

– co najmniej 1 000 000 zł - zwiększenie kwoty bazowej o 100 proc.

• Uzyskanie patentu dla UMB - zwiększenie kwoty bazowej o 50 proc.
    • Wdrożenia patentu/licencji, którego właścicielem jest w całości lub w części UMB  – zwiększenie kwoty bazowej o 100 proc.
    • Projekty priorytetowe dla rozwoju UMB : ocena indywidualna przez prorektora ds. nauki, kwota ustalana jest indywidualnie. Obecnie są to projekty badawcze z zakresu: badań wielkoskalowych, uwzględniające nowatorskie techniki związane m.in. z genomiką, proteomiką, metabolomiką, radiomiką, bioinformatyką, badania populacyjne, biobankowanie, sztuczna inteligencja.

Uczelnia w zamian za przyznanie większych środków na badania, oczekuje wykazania się publikacjami, w których prezentowane są osiągnięte wyniki badawcze.

• Do 2x kwota bazowa – publikacja za min. 70 pkt. (wg. nowego wykazu czasopism)
    • Powyżej 2x kwota bazowa – publikacja za min. 100 pkt.
    • Za monografie, redakcje i rozdziały - 200 pkt.
    • Do rozliczenia projektów naukowych, które uzyskały finansowanie równe bądź niższe od kwoty bazowej, wymagane jest przedłożenie min. jednego osiągnięcia, które dostarczy w danej dyscyplinie możliwie najwięcej punktów. Oczekiwana minimalna wartość artykułu naukowego – min. 40 pkt.; monografii - 80 pkt.

W chwili pisania tego artykułu nie była znana nowa punktacja czasopism naukowych. Wstępnie zakłada się, że publikacje za obecne 3-4 IF to będzie równoważne z 70-100 nowymi punktami; 8-10 IF – 140 pkt, powyżej 10 IF – 200 pkt.

- Najkorzystniej jest, kiedy będziemy publikować prace od 100 pkt. w wzwyż. Wówczas nawet w pracach z wieloma autorami nie będzie dzielenia punktów pomiędzy nimi. Preferowane są też prace wielośrodkowe, międzynarodowe – radził prorektor Moniuszko.

bdc