Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Sportowa olimpiada UMB .
  • Ostatnia zmiana 22.12.2023 przez Medyk Białostocki

Sportowa olimpiada UMB

Cztery dni zmagań, setki zawodników na boiskach i masa frajdy – to bardzo uproszczony opis Akademickiego Turnieju Sportowego UMB. W tym roku rywalizowano w dwóch dyscyplinach: siatkówce i futsalu.

To pierwsze uczelniane zawody na własnym obiekcie od 2019 r. Później przyszła pandemia koronawirusa, a Hala Sportowa UMB, decyzją wojewody podlaskiego, po przebudowie, stała się Szpitalem Tymczasowym. Pomoc tu otrzymało 450 pacjentów, czasowo ten obiekt był też wykorzystywany jako punkt szczepień masowych. Przed wakacjami tego roku hala po remoncie i modernizacji odzyskała swoje pierwotne przeznaczenie. W 2022 roku zawody gościnnie udało się zorganizować w hali Politechniki Białostockiej.

Zmagania sportowe zaplanowano na 20-23 listopada. Na każdą z dyscyplin przeznaczono po dwa dni: pierwszego rozgrywano eliminacje, drugiego - finały. Przy czym wystartować mogła każda osoba związana z UMB (studenci, pracownicy, absolwenci) lub przyjaciele Uczelni. Nie było podziału na płcie, tak więc zarówno w siatkówce jak i w futsalu drużyny były mieszane. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że cały turniej był transmitowany na żywo w intenrecie.

To właśnie goście spoza UMB okazali się najlepsi w siatkówce. Rywalizację wygrała ekipa uwu B, kapitan Arkadiusz Kuryło (Uniwersytet w Białymstoku), 2 miejsce - Akademia Łomżyńska, kapitan Kamil Domalewski, 3 miejsce - Drużyna o nazwie, kapitan Grzegorz Cylwik (UMB), 4 miejsce - No Name, kapitan Daniel Jankowski (Politechnika Białostocka).

Bardzo zacięty okazał się turniej futsalu. Co najmniej kilka ekip nie ukrywało, że liczy w nim na zwycięstwo. Najlepszy okazał się jednak Zespół Specjalny, kapitan Konrad Majtas, 2 miejsce - Biborlaki, kapitan Roman Cemaga, 3 miejsce - Classic 8, Muhammad Abdullah Bakhsh, 4 miejsce - FC Medyczni Inżynierowie, kapitan Jakub Załuska.

Najlepszym strzelcem turnieju został Jan Kacprowski (9 goli), a najlepszym zawodnikiem (MVP) - Jakub Zarębski.

Kadra vs. Studenci: remis

To najbardziej prestiżowe zawody sportowe na naszej Uczelni. Rywalizacja, która już dawno wykroczyła poza sportowe boiska.

Kadra UMB to nazwa drużyny, której kapitanem zwyczajowo jest Rektor UMB prof. Adam Krętowski (w tym roku ekipą dowodził Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. Marcin Moniuszko). Studentom dowodzi przewodniczący Samorządu Studentów – w tym roku Anastazja Kruchelska.

W siatkówkę zdecydowanie wygrała Kadra 2:0 (ekipa ta wygrała także dodatkowy set). W ogóle od kilku lat drużyna rektora nie daje się pokonać w tej dyscyplinie.

Za to w futsalu emocje były do samego końca. Komentatorzy sportowi mówią o takich spotkaniach – typowy mecz walki. Wiele wskazywało, że wszystko zakończy się remisem 2:2 i sędziowie zarządzą karne. Jednak na 3 sekundy przed ostatnim gwizdkiem sędziego studentom udało się zdobyć bramkę. Kadrze zabrakło już czasu, żeby wznowić mecz.

Organizację turnieju dofinansowano ze środków budżetu państwa: Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki - Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu Ministra Edukacji i Nauki. Dofinansowanie - 28 000 zł, całkowita wartość - 31 120 zł.

bdc