Zgodnie z kalendarzem wyborczym uchwalonym przez Senat Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 18 stycznia 2024 roku, Uczelniana Komisja Wyborcza 8 marca w godzinach od 10:00 do 12:00 przyjmowała zgłoszenia na kandydatów do pełnienia funkcji rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na kadencję 2024-2028.
Do Komisji wpłynął jeden wniosek Pana prof. dr hab. Marcina Moniuszko. Wniosek został złożony przez przedstawicielkę Rady Uczelni: prof. dr hab. Irinę Kowalską. Kandydat został jednomyślnie pozytywnie zaopiniowany przez Senat UMB na posiedzeniu w dniu 5 marca 2024.
Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką kandydata na Rektora prof. dr hab. Marcina Moniuszko
Prof. dr hab. Marcin Moniuszko ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku. W czasie studiów był członkiem chóru, studenckiego koła naukowego, AZS, pracował w Radiu Akadera i Polskim Radiu Białystok. Był laureatem Złotej Odznaki Primus Inter Pares. Po studiach odbył kilka zagranicznych stażów naukowych, między innymi przez 3 lata pracował w Stanach Zjednoczonych w prestiżowym Narodowym Instytucie Raka (National Cancer Institute, Bethesda), będącym częścią Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health). W Stanach Zjednoczonych Marcin Moniuszko badał mechanizmy zaburzeń immunologicznych w przebiegu zakażeń retrowirusowych oraz możliwości zastosowania nowoczesnych terapii immunomodulujących opartych o szczepienia i podawanie cytokin. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, w roku 2004 został laureatem Stypendium Tygodnika Polityka, a w roku 2005 - stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W roku 2005 uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy „Ocena wpływu podawania interleukiny-7 na fenotyp i funkcję limfocytów T – badania doświadczalne”. W roku 2010 na podstawie dotychczasowych osiągnięć naukowych i złożonej rozprawy „Wpływ przewlekłego alergicznego zapalenia dróg oddechowych i steroidoterapii na fenotyp monocytów/makrofagów i limfocytów T” uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny. W 2016 na podstawie całości dorobku naukowego otrzymał tytuł profesora. Od roku 2004 pracuje w Klinice Alergologii i Chorób Wewnętrznych, od roku 2018 do chwili obecnej jest jej kierownikiem. Posiada specjalizację z chorób wewnętrznych oraz alergologii. W roku 2012 stworzył w UMB Zakład Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji.
Marcin Moniuszko jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Od roku 2016 jest prorektorem do spraw nauki (od roku 2019 - prorektorem do spraw nauki i rozwoju) UMB. Wcześniej był kierownikiem studiów doktoranckich na Wydziale Nauk o Zdrowiu, później współorganizował pierwsze w kraju biomedyczno-biostatystyczne środowiskowe studia doktoranckie w języku angielskim na Wydziałach Lekarskim i Farmaceutycznym. Był kierownikiem jednego z nielicznych w Polsce grantów Komisji Europejskiej Cofund w programie Horyzont 2020 „Impress. Supporting the career and training in omic-based research and biostatistics by international and intersectoral mobility”, w ramach którego powstały kolejne interdyscyplinarne międzynarodowe anglojęzyczne studia doktoranckie w obszarze nauk biomedycznych i biostatystyki.
Jest współautorem koncepcji powstania Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie UMB. Jest też głównym autorem wyróżnionej przez zagraniczny panel ekspertów w ramach konkursu Inicjatywna Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB) wniosku zawierającego koncepcję rozwoju naukowego UMB.
Od roku 2018 jest członkiem Zarządu Głównego, a od roku 2021 pełni funkcję wiceprezydenta Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. W latach 2019-2024 był przewodniczącym Rady Agencji Badań Medycznych. Był członkiem zarządu Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej. Był nagradzany m.in. nagrodami Ministra Zdrowia, Rektora UMB, Nagrodą Specjalna im. Prof. Jana Sznajda Fundacji Rozwoju Diagnostyki Laboratoryjnej za wybitne osiągnięcia w diagnostyce laboratoryjnej.
Profesor Moniuszko jest recenzentem renomowanych czasopism o tematyce immunologicznej, alergologicznej i w dziedzinie biologii komórki, a także członkiem komitetów redakcyjnych między innymi w Stem Cell Reviews and Reports oraz Central European Journal of Immunology. Jest też autorem i współautorem licznych prac opisujących rolę zmian profilu genomowego i metabolomowego w patogenezie, przebiegu i odpowiedzi na leczenie szeregu chorób cywilizacyjnych. Ma w dorobku liczne publikacje w prestiżowych czasopismach naukowych, między innymi Nature Communications, Blood, Journal of Allergy and Clinical Immunology Allergy, Journal of Immunology, Cancer and Metastasis Reviews, Molecular Cancer, Cancer Letters i wielu innych.
Najważniejsze osiągnięcia naukowe prof. Moniuszki to:
- Wykazanie istotnych zależności pomiędzy modyfikacją profilu genomicznego i metabolomicznego a obrazem klinicznym wybranych chorób nowotworowych, COVID-19 oraz innych chorób cywilizacyjnych
- Identyfikacja nowych immunomodulacyjnych mechanizmów steroidoterapii w chorobach układu oddechowego
- Wykazanie istotnych zależności pomiędzy różnymi typami komórek macierzystych a układem immunologicznym w przebiegu chorób o podłożu immunologicznym
- Wykazanie istotnej roli monocytów, różnych subpopulacji limfocytów T i B oraz różnych cytokin w patogenezie AIDS, alergii, astmy, chorób nowotworowych, chorób autoimmunologicznych i innych
- Identyfikacja nowych biomarkerów immunologicznych w prognozowaniu w nowotworach układu krwiotwórczego
- Identyfikacja nowych ról mikroRNA w patogenezie chorób nowotworowych, koordynowaniu odpowiedzi immunologicznej, funkcji komórek macierzystych w nowotworach.
Prof. Moniuszko interesuje się popularyzacją nauki i medycyny, historią, muzyką, fotografią krajobrazową Podlasia (https://pl-pl.facebook.com/marcin.marcin.2020) oraz promowaniem historii i kultury regionu.
Prof. Marcin Moniuszko był jednym ze 102 członków Społeczności UMB, których sylwetki przedstawiliśmy w ostatnich latach w ramach cyklu UMB to My - Opowiem Ci swoją historię.
Przedstawiamy wybrane cele i plany kandydata na Rektora
14 marca 2024 r. w Aula Magna UMB odbędzie się otwarte spotkanie wyborcze z kandydatem do pełnienia funkcji Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na kadencję 2024-2028 prof. dr hab. Marcinem Moniuszko. Przypominamy też, że Wybory na Rektora odbędą 15 marca 2024 roku o godz. 12:00, również w Aula Magna.
Podstrona serwisu UMB poświęcona Wyborom na kadencję 2024-2028.
Zapraszamy