Czytaj także
Advances in Medical Sciences
Progress in Health Sciences
Medyk Białostocki
Już po raz siódmy w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku odbyła się Noc Muzeów. Od godziny 18.00 do północy zwiedzający mieli okazję zobaczyć piwnice, dziedziniec i Pałac Branickich, a w nich całą masę atrakcji przygotowanych z myślą o dorosłych i dzieciach.
W piwnichach pałacu udostępnione zostało biuro Zarządcy Dworu Wisołowskich, spiżarnie i stoły wielkopańskie, nadzorowane przez Komputową Chorągiew Stefana Czarnieckiego, a także stacjonował tam szpital polowy z II wojny światowej, którego rekonstrukcję zapewniło Stowarzyszenie Grupa Wschód.
W holu pałacowym swoje stoisko, wystawę i akcje profilaktyczne miała organizacja studencka IFMSA, a także Studenckie Koło Naukowe Zakładu Zdrowia Publicznego UMB wraz z Państwową Inspekcją Sanitarną i Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej.
Na parterze Pałacu Branickich, w westybulu głównym, prezentowana była wystawa pod nazwą: Porządek życia w czerstwości zdrowia. Nowożytna medycyna w świetle druków Oficyny Supraskiej, zorganizowana przez Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu.
Na I piętrze, tuż przy Aula Magna, prezentowane były fotografie studentów ze stowarzyszenia SAFF oraz pracowników Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
W Aula Magna Pałacu Branickich odbyły się koncerty muzyki poważnej, w wykonaniu artystów z Fundacji Pro Musica i studenta kierunku Lekarskiego UMB, Rafała Mioduszewskiego, a także pokazy tanców barokowych Zespołu Muzyki Dawnej Capella Antiqua Bialostociensis z Domu Kultury Śródmieście.
Na dziedzińcu pałacowym miały miejsce pokazy musztry pieszej autoramentu narodowego, szkółka szermiercza i szkolenie rekruta w oprawie Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego.
Moc atrakcji, szczególnie dla najmłodszych zwiedzających, udostępniło Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB.
Gabinety w Muzeum prezentowały historię chirurgii, stamtologii, okulistyki, anatomii oraz farmacji. Zwiedzający mogli zapoznać się z projektem rewaloryzacji barokowego Ogrodu Branickich. Studenci Koła Naukowego Radioaktywni oprowadzali po wystawie ukazującej historię radilogii, z kolei PTSS O. Białystok zorganizowało stomatologiczną akcję profilaktyczną dla dzieci oraz kącik Zostań Dentystą, studenci z Młodej Farmacji przygotowali warsztaty tworzenia leków, pokazy efektownych doświadczeń chemicznych a wraz ze Studenckim Kołem Naukowym przy Zakładzie Farmakognozji - warsztaty surowców leczniczych i mikroskopowania. Wszystkie wystawy odbywały się w oprawie muzycznej ze studenckiego radia SCR Radiosupeł.
Fotorelacja z Nocy Muzeów na profilu Facebook Medyka Białostockiego
Fotorelacja z Nocy Muzeów na profilu Facebook Radia Białystok
Relacja z Nocy Muzeuów w serwisie bialystokonline
Relacja z Nocy Muzeów na portalu Wrota Podlasia
Powrót