• Ostatnia zmiana 20.05.2024 przez Centrum Medycyny Regeneracyjnej

Wiceminister Zdrowia prof. dr hab. Urszula Demkow w Centrum Medycyny Regeneracyjnej (20.05.2024.)

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku odwiedziła Wiceminister Zdrowia, prof. dr hab. Urszula Demkow. Pani Minister zwiedziła najnowsze inwestycje uczelni: Centrum Futuri, w tym Centrum Medycyny Regeneracyjnej oraz Biobank UMB. Jako specjalistka w dziedzinie immunologii i diagnostyki laboratoryjnej, była bardzo zainteresowana badaniami prowadzonymi w Centrum Futuri, w tym badaniami populacyjnymi Białystok+, badaniami genomowymi oraz badaniami dotyczącymi medycyny regeneracyjnej. Wizytę zakończyła zwiedzaniem siedziby Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Pałacu Branickich. Pani Minister prowadziła również sesję podczas XVIII Kongresu Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, odbywającego się w Białymstoku w dniach 16-18 maja 2024 roku. Cała fotorelacja z wizyty jest dostępna pod linkiem: klik!

Fot Wojciech Więcko

Wojewoda Podlaski w Centrum Medycyny Regeneracyjnej (20.05.2024.)

10 maja 2024 r. dr Jacek Brzozowski, Wojewoda Podlaski, odwiedził budynek Centrum Futuri wraz Centrum Medycyny Regeneracyjnej. W spotkaniu udział wzięli Rektor Profesor Adam Krętowski oraz Rektor-Elekt Profesor Marcin Moniuszko, prof. dr hab. Karol Kamiński, dr hab. Andrzej Eljaszewicz oraz pracownicy Ośrodka Badań Populacyjnych. Cała fotorelacja z wydarzenia dostępna jest pod linkiem: klik!

Fot. Wojciech Więcko

Sukcesy Studentów członków Koła Naukowego Centrum Medycyny Regeneracyjnej (15.05.2024.)

Bartosz Hanczaruk, student V roku kierunku lekarskiego podzielił się pierwszymi wynikami badań realizowanych w ramach programu Studenckie Koła Tworzą Innowacje (finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), w którym rozwija innowacyjną metodę leczenia ran stopy cukrzycowej. Jego zaangażowanie w pracę laboratoryjną i pasja zostały zauważone podczas konferencji młodych naukowców X Ogólnopolskiej Konferencji studentów Medycyny Laboratoryjnej i Młodych Diagnostów ,,Wschodząca diagnostyka’’ (sesja nauk podstawowych) oraz 18th Białystok International Medical Congress for Young Scientists (w sesji public health), a prezentowane prace nagrodzone na obu konferencjach 1 miejscem. Serdecznie gratulujemy!

Bartosz Hanczaruk zajął również II miejsce z pracą dotyczącą wykorzystania pęcherzyków zewnątrzwydzielniczych pochodzących z mezenchymalnych komórek macierzystych w sesji Basic Science podczas 8th Białystok International Medical Congress for Young Scientists. Serdeczne Gratulacje

Swoje pierwsze doświadczenia na konferencji naukowej zbierała również Aleksandra Roszko studentka III roku Analityki Medycznej. Ola wystąpiła podczas sesji nauk podstawowych podczas X Ogólnopolskiej Konferencji studentów Medycyny Laboratoryjnej i Młodych Diagnostów ,,Wschodząca diagnostyka’’ prezentując pracę pt. ,,Ocena efektywności działania elementów sekretomu mezenchymalnych komórek macierzystych w regulacji neutrofilowego zapalenia dolnych dróg oddechowych w eksperymentalnym modelu astmy’’. Prezentacja wypadła fantastycznie. Gratulacje świetna robota!

Jesteśmy dumni z studentów członków naszego Koła Naukowego. Doceniamy ich zaangażowanie. To wielka przyjemność pracować z tak ambitnymi i pracowitymi młodymi naukowcami. Takie sukcesy już w pierwszym roku działalności naszego koła to świetny wynik i prognostyk na przyszłość!

Autor: Marlena Tynecka i Andrzej Eljaszewicz

Pierwszy artykuł z afiliacją Centrum Medycyny Regeneracyjnej (06.02.2024.)

Zespół naukowców z Centrum Medycyny Regeneracyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Alicja Walewska, Adrian Janucik, Marlena Tynecka, Marcin Moniuszko, Andrzej Eljaszewicz) opublikował artykuł o tytule „Mesenchymal stem cells under epigenetic control - the role of epigenetic machinery in fate decision and functional properties” w czasopiśmie Cell Death & Disease.

Link do artykułu:   Mesenchymal stem cells under epigenetic control – the role of epigenetic machinery in fate decision and functional properties

O pracy naukowców z Centrum Medycyny Regeneracyjnej możemy również przeczytać w cyklu "Nauka w UMB": klik!

Praca została wybrana do kolekcji artykułów “CDDpress: Monthly Readers' Choice”, która zgodnie z informacją zawartą na stronie internetowej wydawcy obejmuje najlepsze artykuły opublikowane w CDDpress. Ta aktualizowana co miesiąc, kolekcja artykułów zawiera treści ze wszystkich trzech czasopism CDDpress: Cell Death and Differentiation, Cell Death & Disease oraz Cell Death Discovery.

Link do kolekcji artykułów: https://www.nature.com/collections/jchjbfdbah

O nas w Medyku Białostockim! (05.01.2024.)

W numerze 7 Medyka Białostockiego (listopad 2023) można przeczytać artykuł dotyczący “CoreLab" Centrum Medycyny Regeneracyjnej powstającego w budynku Centrum Futuri. Dowiemy się z niego skąd pomysł na takie miejsce, do kogo jest kierowana ta idea, jak będzie działać “CoreLab" oraz jakie są wizje jego rozwoju. Link poniżej, strony 5-7:

Zapraszamy do lektury!