II Międzynarodowa Konferencja Młodych Naukowców „Biomarkery Chorób Cywilizacyjnych"

26.04.2024 13:15
    26 kwietnia 2024 r. w Aula Magna Pałacu Branickich odbyła II Międzynarodowa Konferencja Młodych Naukowców „Biomarkery Chorób Cywilizacyjnych”. Choroby cywilizacyjne są jednymi z największych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Szacuje się, że są one przyczyną ponad 80% wszystkich zgonów, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Kluczową rolę w walce z chorobami cywilizacyjnymi odgrywa profilaktyka i badania przesiewowe pozwalające wcześnie rozpoznać chorobę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Uważa się, że opracowanie nowych markerów diagnostycznych może pozwolić na skuteczniejszą terapię wielu chorób. Zgodnie z definicją National Institute of Health, biomarker to „cecha, która daje się obiektywnie zmierzyć i może być zastosowana w ocenie fizjologicznych procesów biologicznych, procesów patologicznych lub odpowiedzi organizmu na działania terapeutyczne”. Wraz z rozwojem technik analitycznych znaczenie biomarkerów w medycynie nieustannie rośnie.

Organizatorem Konferencji był Zakład Higieny, Epidemiologii i Ergonomii UMB, Polskie Towarzystwo Higieniczne oddział w Białymstoku oraz Studenckie Koło Naukowe „Biochemii Chorób Cywilizacyjnych”.

Komitet Organizacyjny otrzymał ponad 400 zgłoszeń od uczestników z Polski i zagranicy, m. in. z Wielkiej Brytanii, Gruzji, Turcji, Bułgarii, Iranu oraz Indii. Młodzi naukowcy mieli okazję wysłuchać serii interdyscyplinarnych wykładów prowadzonych przez specjalistów z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Ponadto, mieli okazję przedstawić wyniki badań własnych, które podlegały ocenie Jury, w skład którego wchodzili eksperci z zakresu chorób cywilizacyjnych. W ramach prezentacji ustnych przedstawiono 16 doniesień konferencyjnych, natomiast podczas sesji plakatowej - 158 posterów. Najlepsze prezentacje zostały nagrodzone przez Komitet Naukowy w ramach konkursu.

W sesji ustnej przyznano trzy miejsca:
    • I miejsce: Tomasz Jamiołkowski “The influence of impaired glucose metabolism on inflammatory mediators’ response to glucose loading”
    • II miejsce: Maryia Zhorakh „Immunohistochemical analysis of the expression of septin 6 in correlation with clinicopathological parameters in gastric cancer”
    • III miejsce: Eshan Zamani “A survey of protective effect of melatonin against trifluoperazine - induced genotoxicity in peripheral blood lymphocytes via micronucleus assay”
    oraz trzy równorzędne wyróżnienia:
    • Weronika Woldańska “Sulfatide (SM4) serves as a regulatory molecule crucial in the transcription of BOLA2 gene”
    • Virginia Ewa Lis „Assessment of the stimulated saliva lipid panel in children with controlled type 1 diabetes”
    • Zuzanna Zielińska “Analysis of the levels of proteasome, immunoproteasome, cathepsin S and L - potential biomarkers of endometriosis using SPRi biosensors”
    W sesji plakatowej przyznano trzy miejsca:
    • I miejsce: Katarzyna Giedzicz “Neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), and vitamin B12 level in the geriatric population”
    • II miejsce: Filip Targosiński „Lipopolysaccharide animal model as a base for future research targeting the problem of Alzheimer’s disease”
    • III miejsce: Oleksandra Roshchuk “Pro-oxidant–antioxidant balance in the patients with periodontal disease and concomitant peptic ulcer with existing fixed dentures”

oraz trzy równorzędne wyróżnienia:

• Natalia Dorf “Protein glycoxidation products in the skin tissue of rats with streptozotocin-induced diabetes mellitus”
    • Natalia Świsłocka “Immunohistochemical expression of Tensin-4 in pancreatic ductal cancer in correlation with selected clinicopathological parameters”
    • Jakub Kopczyński “Advanced oxidation protein products in the serum of COVID-19 patients”.

Na uczestników Konferencji czekała także bogata oferta certyfikowanych warsztatów praktycznych z zakresu cytometrii przepływowej, immunohistochemii, sekwencjonowania nowej generacji (NGS), komputerowej analizy skóry czy komercjalizacji wiedzy. Część edukacyjna Konferencji cieszyła się ogromnym powodzeniem.
    Celem Konferencji była prezentacja na arenie międzynarodowej najnowszej wiedzy na temat biomarkerów wykorzystywanych w prewencji, diagnostyce oraz leczeniu chorób cywilizacyjnych. Markery biologiczne służą jako swoisty wyznacznik ciągu zdarzeń „choroba-ekspozycja”, dzięki czemu stosowane są nie tylko w diagnostyce stanów patologicznych, a ich znaczenie we współczesnej medycynie jest ogromne.
    Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: JM Rektor Uniwersytetu Medycznego
    w Białymstoku, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB, Polskie Towarzystwo Higieniczne oraz Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.
    W skład Komitetu Naukowego weszli:
    • dr hab. Mateusz Maciejczyk – przewodniczący
    • prof. dr hab. Robert Bucki