Sympozjum „Biała Droga” – żydowscy lekarze Białegostoku i regionu

19.06.2024 07:39
    W imieniu organizatorów zapraszamy na sympozjum „Biała Droga” – żydowscy lekarze Białegostoku i regionu, które odbędzie się 27 czerwca 2024 roku w Pałacu Branickich (w godz. 13.00-16.30) oraz w „Miejscu” – Muzeum Żydów Białegostoku (18.00-20.00).
    Sympozjum poświęcone będzie żydowskiej społeczności lekarskiej zamieszkującej Białystok i okolice oraz miejscach, które zapisały się na kartach historii lecznictwa. Tytuł „Biała Droga” to symboliczne nawiązanie do historii Zdzisława Mańkowskiego, który w czasie okupacji niemieckiej mieszkał z rodzicami w Białymstoku. Jego dom rodzinny stał 150 metrów od bramy getta. Jako 5 letni chłopak zapamiętał grupę mężczyzn ubranych w białe fartuchy eskortowanych przez Niemców do Dworca Fabrycznego przy ulicy Poleskiej. Byli to żydowscy lekarze z białostockiego getta. Jako ostatni opuścili getto i Białystok. Zostali zamordowani w Treblince.

PROGRAM:

12.00 - uroczyste upamiętnienie ofiar pod pomnikiem spalonej synagogi z udziałem Prezydenta Miasta Białegostoku, zaproszonych gości oraz uczestników

Sympozjum, część I 13.00-16.30

Miejsce obrad: Aula Magna Pałacu Branickich, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

13.00 Rozpoczęcie sympozjum „Biała droga” – prowadzenie – dr Mirosław Reczko
    - powitanie uczestników sympozjum i wprowadzenie - prof. dr hab. Marcin Moniuszko, Rektor elekt Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
    - odsłonięcie obrazu „Biała droga” mal. Mariola Łotysz
    13.30 - Doktor Samuel Kracowski we wspomnieniach wnuczki – Irit Saguy (Izrael)
    13.50 - Wspomnienia osobiste o doktorze Tobiaszu Cytronie – prof. dr hab. Adam Dobroński
    14.10 - Lekarze żydowscy w Białymstoku 1897-1939. Próba bilansu - Andrzej Lechowski
    14.30 - O Lekarzu z Tykocina, który uratował moją mamę - dr Teresa Kurowska
    14.50 - przerwa na kawę, poczęstunek
    15.10 - wizyta w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB
    15.30 - Żydowskie szpitale Białegostoku – dr Magdalena Muskała
    15.45 - Lekarz Moryc Syrota - dr Piotr Kosiorek
    16.00 - Towarzystwo "Linas Hacedek" w Białymstoku - dr Ryszard Wiśniewski
    16.15 - Podsumowanie - dr Mirosław Reczko

Sympozjum, część III 18.00

Miejsce obrad: MIEJSCE – Muzeum Żydów Białegostoku, ul. I. Malmeda 6

18.00 - Wizyta uczestników sympozjum w MIEJSCU - Muzeum Żydów Białegostoku.

- Wystąpienie dr Tomasza Wiśniewskiego.

- Pokaz filmów „Biała droga” o ostatniej drodze żydowskich lekarzy z Białegostoku oraz o doktorze Lwie Cukiermanie z Gródka

Honorowy patronat:
    • Wojewoda Podlaski