Cykl warsztatów naukowych „FABRYKA LEKÓW – od pomysłu do produktu - podsumowanie

26.06.2024 16:59
    Dobiegł końca cykl warsztatów naukowych „FABRYKA LEKÓW – od pomysłu do produktu”, prowadzony na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w okresie od września 2023 do czerwca 2024 r.
    Warsztaty te stanowiły kontynuację wcześniejszego projektu o tej samej nazwie, który trwał od czerwca 2019 do maja 2023 i był współfinansowany przez Unię Europejską z funduszy Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (kierownik projektu - warsztatów: prof. dr hab. Michał Tomczyk).
    Zakończenie przedsięwzięcia było okazją do podsumowania intensywnego okresu nauki i praktyki, w którym 41 uczennic i uczniów z czterech białostockich liceów ogólnokształcących (I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, III Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego oraz VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku) mogli rozwijać swoje zainteresowania w dziedzinie farmacji. Podczas warsztatów uczestnicy mieli nie tylko możliwość pogłębienia wiedzy na temat leków, ich składu, działania i procesu produkcji, ale także praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy w laboratoriach Wydziału Farmaceutycznego. Dzięki temu mogli przekonać się, jak teoria przekłada się na praktykę, co niewątpliwie przyczyniło się do rozwinięcia ich kompetencji w zakresie nauk farmaceutycznych. W trakcie warsztatów uczniowie pracowali pod okiem doświadczonych nauczycieli akademickich Wydziału Farmaceutycznego, co pozwoliło im na zdobycie cennych wskazówek i praktycznych umiejętności. Warsztaty obejmowały zarówno wykłady teoretyczne, jak i ćwiczenia praktyczne i eksperymenty, co sprawiło, że uczestnicy mogli w pełni zrozumieć i docenić złożoność procesu tworzenia oraz właściwości substancji leczniczych i ich działania.
    Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał dyplom potwierdzający udział i zdobyte kompetencje, co stanowi ważny element ich dalszej edukacji i kariery. Uczniowie podkreślali, że udział w warsztatach był nie tylko szansą na rozwinięcie swoich pasji, ale również na nawiązanie nowych znajomości i współpracę z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach oraz źródłem wiedzy i inspiracji do dalszego rozwoju w dziedzinie farmacji i nauk medycznych.
    Warsztaty były kontynuacją projektu „FABRYKA LEKÓW - od pomysłu do produktu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Projekt ten miał na celu podniesienie kompetencji kluczowych odpowiadających potrzebom rynku pracy, gospodarki i społeczeństwa. Przyczynił się do wzmocnienia potencjału edukacyjnego uczestników oraz ich lepszego przygotowania do przyszłych wyzwań zawodowych. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych, warsztaty mogły zaoferować nowoczesne i innowacyjne metody nauczania oraz dostęp do zaawansowanych technologii i sprzętu laboratoryjnego, co znacząco wzbogaciło ich doświadczenia edukacyjne.
    Projekt „FABRYKA LEKÓW - od pomysłu do produktu” poprzez rozwój umiejętności naukowych, wspierał m.in. kreatywność, innowacyjność, krytyczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów, umiejętność pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy poprzez wspólne realizowanie projektów badawczych oraz przedsiębiorczość młodych ludzi. Poprzez udział w warsztatach, uczniowie mogli zobaczyć, jak teoretyczne pomysły przekształcają się w rzeczywiste produkty farmaceutyczne, co zainspirowało ich do dalszego eksplorowania możliwości w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. Warsztaty te stanowiły także platformę wymiany doświadczeń i współpracy pomiędzy uczniami, nauczycielami akademickimi oraz specjalistami z dziedzin farmaceutycznych, co przyczyniło się do budowania wartościowych relacji i sieci kontaktów zawodowych na przyszłość.