UMB w prestiżowym rankingu Times Higher Education World University Rankings 2025

10.10.2024 09:29
    Uniwersytet Medyczny w Białymstoku po raz kolejny znalazł się w prestiżowym rankingu Times Higher Education World University Rankings 2025. Nasza Uczelnia uplasowała się w przedziale 1001 – 1200, osiągając wzrost we wszystkich wskaźnikach w porównaniu do ubiegłego roku. Szczególnie wysoko ocenionymi kategoriami na Uniwersytecie okazały się Nauczanie (ang. Teaching) i Jakość Badań (ang. Research Quality). UMB znacznie poprawił swoje wyniki także w kategorii Umiędzynarodowienia (ang. International Outlook).

Times Higher Education World University Ranking

Ranking „Times Higher Education World University Ranking” to zestawienie najlepszych uniwersytetów na świecie przygotowywane przez brytyjskie czasopismo „Times Higher Education”. Zestawienie publikowane jest corocznie od 2010 roku. Uniwersytecki ranking „THE” jest postrzegany, obok Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata i Światowego Rankingu Uniwersyteckiego QS, jako jedno z trzech najchętniej śledzonych zestawień tego typu. Ranking opiera się na 18 starannie skalibrowanych wskaźnikach, które mierzą wyniki instytucji w pięciu obszarach: nauczanie, środowisko badawcze, jakość badań, przemysł i perspektywy międzynarodowe.
    Kolejny sukces uczelni to efekt codziennej pracy wszystkich pracowników UMB, zauważanej i docenianej w skali ogólnoświatowej. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w proces raportowania i liczymy, że przyczyni się to do stałego umacniania się pozycji UMB na arenie międzynarodowej - napisał w oficjalnym komunikacie dr Tomasz Maliszewski, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej UMB.
    Wśród uczelni medycznych w Polsce, podobnie jak UMB, na miejscach w przedziale 1001-1200 znalazły się także Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.
    Najwyżej oceniane polskie szkoły wyższe w rankingu to Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które uplasowały się w przedziale miejsc 601-800.

UMB w prestiżowym rankingu THE HIGHER EDUCATION