Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    240 „dyplomowanych” nowych lekarzy

    17.10.2024 18:04
    Autor: Administrator UMB
    Nagrody specjalne, honorowe i wyróżnienia oraz najważniejsze – dyplomy ukończenia studiów na kierunku lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – tak wyglądała dzisiejsza (17 października) uroczystość w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Było radośnie i „rodzinnie”. A rodzina UMB powiększyła się o 240 lekarzy.
     
    Uniwersytet Medyczny w Białymstoku był, jest i będzie waszym domem, my Was nie zostawimy, Wy nas też nie zostawiajcie – mówił do absolwentów kierunku lekarskiego rocznika 2023/2024 Rektor UMB. Prof. Marcin Moniuszko zwrócił uwagę, że posiadanie dyplomu lekarza to piękny przywilej: dzięki temu dyplomowi, możemy zmieniać życie ludzi, bo zdrowie to największa wartość człowieka. Na koniec padło zaproszenie na staże i rezydenturę do dwóch szpitali klinicznych UMB: UDSK i USK.
    Prowadząca uroczystość, Prorektor ds. Nauki i Ewaluacji UMB prof. Irina Kowalska, przez 6 ostatnich lat Dziekan Wydziału Lekarskiego, gratulowała bardzo dobrze zdanego lekarskiego egzaminu końcowego i mówiła: Jesteście już lekarzami, witamy Was wśród społeczności lekarskiej. Przed Wami fascynujący i inspirujący czas – czas decyzji i wyborów. Prof. Kowalska przyznała, że lata 2018-2024 to nie był łatwy czas do studiowania i kształcenia studentów. To był czas pandemii COVID 19, w tym okresie niepokój i niepewność przyniosła także wojna w Ukrainie. Słowa przyrzeczenia lekarskiego zawierają to wszystko, co w waszej przyszłej pracy będzie ważne: pomoc cierpiącym, zachowanie tajemnicy lekarskiej, konieczność ciągłego samokształcenia, dzielenie się wiedzą, mając jako najwyższy cel dobo chorego. Wykonywanie tego pięknego zawodu wiąże się z odpowiedzialnością, ale to także dar. Wasza praca zawsze będzie interesująca – posumowała Prorektor ds. Nauki i Ewaluacji.
     
    Prorektor ds. Kształcenia prof. Adrian Chabowski podkreślał emocje jakie towarzyszyły podczas studiowania: to był stres, frustracja, elementy związane z zaliczeniami i egzaminami, ale była też ambicja, żeby być lepszym, żeby poznać. I do tego potężny zasób satysfakcji: to ja to zrobiłem, to ja to osiągnąłem. I to zostanie z Wami, bo w Waszej przyszłej pracy będą te same emocje: stres, ambicja do dążenia w kierunku najlepszej diagnostyki, w kierunku najlepszego leczenia. I później to morze satysfakcji: to mój pacjent czuje się lepiej.
     
    Powitanie w gronie samorządu lekarskiego
     
    Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej dr Henryk Grzesiak witał nowych lekarzy w gronie samorządu lekarskiego i zwracał uwagę jak ważne są relacje z pacjentem - w dzisiejszych czasach nic nie zastąpi tych relacji: żaden sprzęt, żadna maszyna, ani sztuczna inteligencja. Kodeks etyki lekarskiej, który dostaniecie w momencie otrzymania prawa wykonywania zawodu został po 20 latach w maju tego roku znowelizowany, by dostosować go do przepisów unijnych i wkraczających nowych technologii. Kodeks reguluje pracę lekarzy, i daje rękojmię pacjentowi, że lekarz będzie w sposób etyczny wykonywał swój zawód – wskazywał dr Grzesiak. Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej zwrócił uwagę na niekorzystne zjawisko: jedna trzecia zatrudnionych dzisiaj lekarzy osiągnęła wiek emerytalny. Na koniec Henryk Grzesiak życzył absolwentom, by nie utracili entuzjazmu, który mają dzisiaj - stając przy łóżku chorego.
     
    Koniec pewnego etapu i nagrody
     
    Przewodnicząca Samorządu Studenckiego Joanna Kruszyńska zwracała się do starszych koleżanek i kolegów: Koniec tego etapu, to początek czegoś nowego, początek przyszłości, o której marzyliście, którą sobie zaplanowaliście. Wasza ciężka praca, determinacja i zaangażowanie przełożyły się na bardzo wysokie wyniki lekarskiego egzaminu końcowego, czego Wam serdecznie gratuluję
    Podczas tej uroczystości było wiele gratulacji, wyróżnień i nagród. Wśród nich Kinga Kozłowska otrzymała Nagrodę im. Prof. Jakuba Chlebowskiego. Jest to nagroda dla absolwentów UMB kierunku lekarskiego, którzy ukończyli studia w terminie określonym planem i uzyskali najwyższą średnią ocen za cały okres studiów. Fundatorką przyznawanej od 2004 roku nagrody jest córka prof. Chlebowskiego - dr Irena Bennett. Prof. Jakub Chlebowski był trzecim rektorem w historii Uczelni. Kierował II Kliniką Chorób Wewnętrznych. Na tle wydarzeń marcowych 1968 roku, decyzją ministra, został odwołany z funkcji kierownika kliniki. W październiku 1968 roku wyjechał z rodziną do Izraela. Mało kto wie, że wprowadził też tradycyjne święto studentów - Juwenalia.
    Dyplomy Honorowe Rektora (za średnią powyżej 4,75) otrzymali: Kinga Kozłowska i Paulina Grzeszczuk.
     
    Wyróżnienia Dziekana trafiły do następujących osób: Katarzyna Anikiej, Piotr Zygmunt Miziak, Jakub Kamil Okrzeja, Weronika Piszcz, Katarzyna Szurna, Andrii Zahorodnii.
     
    Za sportowe osiągnięcia wyróżnieni zostali: Jan Aleksiejczuk, Grzegorz Cylwik, Marta Dyszkiewicz, Kinga Kozłowska, Miłosz Sebastian Nesterowicz, Katarzyna Szurna, Michał Wasilewski, Mateusz Białczak, Piotr Mikołaj Dembicki, Michał Świda, Krzysztof Kaliszuk.
     
    Wyróżnienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland (organizacja zrzeszająca studentów i młodych lekarzy) trafiły do tych absolwentów: Tomasz Paweł Januszko, Katarzyna Anikiej, Krzysztof Kaliszuk, Aleksandra Jurczuk, Gabriela Iga Sarosiek, Dominika Hakało, Paulina Januszewska, Katarzyna Maciorowska-Rosłan, Marta Ignatiuk, Julia Witkiewicz.
     
    Samorząd Studentów wyróżnił Annę Andronik, Miłosza Sebastiana Nesterowicza i Andria Zahorodnii.
     
    Wyróżnienia za szczególne zaangażowanie w działalność studencką przyznał także Prorektor ds. Kształcenia: Joannie Herbin, Katarzynie Anikiej, Miłoszowi Nesterowiczowi, Andrijowi Zahorodnii, Paulinie Bałdydze.
     
    Pozostaje zdawać egzaminy… przy pacjentach
     
    Starościna Weronika Piszcz przed wręczeniem dyplomów powiedziała: Kiedy spotkaliśmy się 6 lata temu nikt nie pomyślał, że ten czas tak szybko minie. Mam nadzieję, że nie ostatni raz widzimy się w takim gronie i będziemy pielęgnować kontakty i zawarte na studiach przyjaźnie. Cieszę się, że możemy wspólnie zakończyć jeden i rozpocząć kolejny bardzo ważny etap naszego życia. Na pewno długo będziemy wspominać tę długą podróż i ten wyjątkowy dzień. Były podziękowania bliskim i pracownikom dziekanatu oraz przede wszystkim nauczycielom akademickim, tym wszystkim, którzy przekazywali cenną wiedzą: dzięki nim jesteśmy lekarzami. Jesteśmy dumni z naszej Uczelni i mam nadzieję, że część z nas dalej będzie wspierała jej rozwój . Pozostaje nam zdawać egzaminy ze zdobytej wiedzy codziennie – przy pacjentach.
     
    Wręczenie dyplomów uświetni występ Chóru UMB pod dyrekcją prof. Anny Moniuszko.
     
     
     
    Powrót