Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    PoP – czyli porozmawiajmy o profilaktyce

    22.10.2024 15:59
    Autor: Administrator UMB
     

     

    „Porozmawiajmy o Profilaktyce” – to wspólna akcja dotycząca profilaktyki prozdrowotnej przygotowana i zorganizowana przez Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Inauguracja akcji odbyła się we wtorek (22 października) w Auli Magna Pałacu Branickich.
     
    Dziś pięć Polek umrze na raka szyjki macicy - rozpoczął swój wykład prof. Paweł Knapp, szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Statystycznie w ciągu roku w naszym kraju na ten rodzaj nowotworu umrze 2 tysiące kobiet. Większości z nich dałoby się pomóc. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje prawie 100-procentową szansę na uniknięcie choroby na bardzo wczesnym etapie. Szczepienia populacyjne na wirusa HPV mogą wyeliminowywać ten rodzaj nowotworu w całości! Wprowadzono je przed wielu laty m.in. w Australii i Szwecji. Lekarze, żeby zobaczyć na własne oczy pacjentki z tym nowotworem, muszą podróżować do innych krajów. W Polsce program szczepień dopiero jest wdrażany u dzieci 9-14 lat.
    Rak nie boli - dodaje prof. Knapp. Kiedy jednak zaczyna boleć, to zwykle potrzebne jest już radykalne leczenie, operacja, bo stan pacjentki jest już poważny.
     
    „Porozmawiajmy o Profilaktyce” to pomysł na akcję prozdrowotną, który narodził się w Podlaskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Będzie to cykl spotkań ze specjalistami z wielu dziedzin medycyny, którzy opowiedzą jak uniknąć chorób, na co zwracać uwagę, jak przeciwdziałać, a nie leczyć.
     
    Obserwacje prowadzone przez NFZ wskazują, że ludzie wiedzą o tym, że warto robić badania profilaktyczne. Co więcej, zdają sobie sprawę, że jest wiele bezpłatnych programów, z których mogą skorzystać. Mimo to 60 proc. osób nie wykonuje żadnych badań profilaktycznych. Z bezpłatnych badań cytologicznych korzysta 11 proc. uprawnionych pań w wieku 25-64 lata (na Podlasiu 15 proc.), zgłaszalność na mammografię w Polsce to 31 proc. (w województwie podlaskim – 34 proc).
     
    Anna Rzemek, dyrektor Podlaskiego NFZ mówiła: W naszych statystykach nie widać wzrostu wykonywania badań profilaktycznych. Świadomość w społeczeństwie rośnie, ale to nie przekłada się jeszcze na nasze zachowania prozdrowotne, czy na nasz styl życia. Dążymy do tego, by stworzyć modę na dbanie o siebie, sprawić by profilaktyka była popularna. Byśmy potrafili o niej mówić w zwykłych sytuacjach i wśród różnych naszych gremiów.
     
    Prof. Adam Krętowski, Prorektor Uniwersytetu w Białymstoku: O wadze profilaktyki w UMB niech świadczy fakt, że w naszym Uniwersytecie, jako jedynym w Polsce, pan Rektor Marcin Moniuszko powołał Prorektora do spraw profilaktyki, czyli swojego zastępcę (jest nim prof. Karol Kamiński – red.).
     
    Jak zaznaczył Prorektor Krętowski, ważnym aspektem zwiększającym skuteczność działań profilaktycznych, musi być edukacja dzieci już na poziomie szkół podstawowych.
     
    Wtorkowe spotkanie rozpoczął wykład prof. Pawła Kanppa (o profilaktyce raka szyjki macicy i znaczeniu szczepień przeciw wirusowi HPV). Następnie wystąpiła gastroenterolog dr Marzena Konopko (wykład: Kolonoskopia – szansa na długie życie). Wśród prelegentów znaleźli się także: onkolog dr Karol Rogowski (wykład na temat profilaktyki raka piersi) oraz lek. Joanna Zabielska-Cieciuch (wykład: Lekarz rodzinny strażnikiem profilaktyki).
     
    Wydarzenie w Pałacu Branickich było inauguracja całego przedsięwzięcia. Kolejne spotkania z tej serii będą się odbywać w innych miejscach i będą w nich poruszane inne tematy.
     
    Powrót