Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Ośrodek Badań Populacyjnych UMB na Giełdzie… - badania w EkoCentrum 25 października

    23.10.2024 13:52
    Autor: Administrator UMB
     
    Pracownicy Ośrodka Badań Populacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zapraszają białostoczan na bezpłatne badania – w piątek, 25 października 2024 r., od 9:00 do 12:0 na terenie Giełdy na Andersa EcoCentrum.
     
    Ośrodek prowadzi w ramach profilaktyki chorób cywilizacyjnych projekt Białystok PLUS. W piątek weźmie udział w akcji profilaktycznej oferując wykonanie trzech ważnych badań:
    1. Badanie wskaźnika kostka-ramię (ABI, anklebrachial index) pomaga wykryć stan niedokrwienia kończyn dolnych (spowodowany miażdżycą) lub zwiększonej sztywności tętnic. Służy do wykrywania choroby tętnic obwodowych (PAD). PAD wynika ze współdziałania czynników genetycznych i środowiskowych (w tym żywieniowych), na ogół przebiega bezobjawowo. Może powodować bóle kończyn, owrzodzenia, ostre niedokrwienie kończyny, czasami wymagające amputacji. Częstość występowania szacuje się na 3 - 10%.
    2. Badanie fluorescencji końcowych produktów glikacji w skórze - Badanie wykonuje się z użyciem urządzenia zwanego AGE Reader. Jest to krótkie, nieinwazyjne badanie, które pozwala określić stężenie końcowych produktów glikacji. Końcowe produkty glikacji są uważane za nowoczesny marker ryzyka chorób serca i naczyń. Wynik badania uzależniony jest od wieku.
    3. Badanie siły uścisku dłoni jest wykorzystywane jako biomarker stanu zdrowia osób starszych. Pozwala zidentyfikować nie tylko osłabienie mięśni kończyn górnych, ale także siłę i funkcjonowanie kończyn dolnych. Wykazano, że słaba zdolność wstawania z krzesła, chodzenia i wchodzenia po schodach jest związana z niższą siłą chwytu wśród osób starszych.

     

    Warto dodać, że w corocznej akcji na Giełdzie na Andersa w poprzednich latach brali udział pracownicy Zakładu Zintegrowanej Opieki Medycznej i studenci kierunku pielęgniarstwo badając ciśnienie, poziom glikemii i cholesterolu we krwi.
     
    Powrót