W czwartek, 31 października 2024 r., wręczono pierwsze klucze dla absolwentów uczelni wyższych, którzy skorzystają z miejskiego programu „Mieszkanie dla absolwenta”. W tym gronie jest 13 osób z UMB.
Program „Mieszkanie dla absolwenta” to pomysł białostockiego magistratu na zatrzymanie najzdolniejszych absolwentów uczelni wyższych w mieście. Na nieruchomości w okolicach ul. Depowa i Bema miasto zbudowało blok z 180 nowymi mieszkaniami. Z tej puli 120 lokali przypadło najzdolniejszym studentom. Nie musieli być mieszkańcami Białegostoku lub studiować w naszym mieście (wśród uczestników programu są osoby z różnych zakątków Polski). Warunki były inne: średnia z ocen min. 4,5 oraz umowa o pracę w białostockiej firmie lub instytucji.
W czwartek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski symbolicznie przekazał pierwsze klucze do mieszkań trójce najemców. Zamieszkają oni w ośmioklatkowym bloku przy ulicy Absolwentów 4.
Musimy stawiać na młodych, zwłaszcza w tym trudnym okresie związanym z demografią, która jest spadająca. Każdy młody człowiek, który pozostanie w naszym mieście jest kapitałem, który będzie pracował na przyszłość Białegostoku – powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Truskolaski.
Mieszkania pozostają własnością miasta (operatorem jest Zarząd Mienia Komunalnego). Są tylko wynajmowane na bardzo atrakcyjnych warunkach. Czynsz to niecałe 12 zł za 1 mkw. powierzchni mieszkania. Doliczyć trzeba też koszty zużytych mediów (szacunkowo całkowity miesięczny koszt najmu lokalu o powierzchni 50 mkw. nie przekroczy tysiąca złotych). Do dyspozycji najemców są lokale o powierzchni od 25 do 58 mkw (1-3 pokoje).
Białystok jest pięknym miejscem do studiowania, ale jest przede wszystkimi pięknym miejscem do życia. My to wiemy, ale też chcemy, by jak najwięcej osób się o tym przekonało – dodał podczas konferencji prasowej Rektor UMB prof. Marcin Moniuszko. Chcę zapewnić, że wspólnie z rektorami największych naszych uczelni, z gospodarzami miasta i regionu, będziemy robili wszystko, by przekonać naszych studentów, ich rodziny, rodziców, do tego że to miejsce i region, to są najpiękniejsze i najtrafniejsze wybory jeśli chodzi o miejsce do studiowania, ale i dalszej pracy.
Umowy najmu są roczne i będą przedłużane na podstawie ważnej umowy o pracę z białostocką firmą lub instytucją. Po dziesięciu latach wynajem przechodzi w tryb bezterminowy.
Miasto Białystok w tej okolicy chce wybudować jeszcze 660 mieszkań. Już teraz prezydent Truskolaski zadeklarował, że część z nich na pewno trafi do najzdolniejszych absolwentów.