W mikołajkowej atmosferze, w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku doświadczyliśmy dziś wielu wzruszeń. Dzieci z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii otrzymały przepiękne maskotki krasnale, które mają nie tylko przynieść im uśmiech a będzie to z pewnością uśmiech równie wielki, jak otrzymane przytulanki - ale także pokazać, że dobro ma wiele twarzy. Te wyjątkowe upominki powstały dzięki pracy i sercu czterech osadzonych kobiet z Aresztu Śledczego w Białymstoku, które wzięły udział w resocjalizacyjnym programie „Maszynowy zawrót głowy”. To piękne przypomnienie, że każdy z nas, bez względu na okoliczności, może zostać św. Mikołajem.
Krasnale, które dziś trafiły w ręce małych pacjentów, to owoc kilkutygodniowej pracy uczestniczek warsztatów szycia. Podczas zajęć osadzone nie tylko zdobywały nowe umiejętności, ale również miały możliwość włączenia się w akcję, której celem było sprawienie radości dzieciom walczącym z ciężką chorobą. Warsztaty, prowadzone przez wychowawczynię Annę Bajko, miały także głęboki wymiar terapeutyczny i resocjalizacyjny.
Te zajęcia są dla pań niezwykle ważne. Wszystkie są matkami, dlatego ten projekt wzbudza w nich ogromne emocje – powiedziała o uczestniczkach programu Anna Bajko. Ale największą motywacją był dla nich cel - uśmiech chorych dzieci, które otrzymają te krasnale. Nasze warsztaty, to jednak nie tylko nauka szycia, czy wypełnianie czasu w areszcie. To także integracja, współpraca i cel społeczny, który nadaje sens tej pracy. W pewien sposób to również forma zadośćuczynienia i refleksji.
Dzięki współpracy Aresztu Śledczego w Białymstoku i UDSK udało się połączyć dwa światy w szczytnym celu. Maskotki nie tylko ociepliły dziecięce serca, ale także stały się symbolem tego, że zmiana jest możliwa – zarówno w życiu tych, którzy zmagają się z chorobą, jak i tych, którzy dążą do odnalezienia nowej drogi po trudnych wyborach z przeszłości.
Dziś, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że bycie św. Mikołajem nie wymaga wielkich środków – wystarczy otwarte serce i chęć działania na rzecz drugiego człowieka.
Bez względu na okoliczności.